powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wkrótce premiera "Dido and Aeneas" w POK

26 października o godz. 19.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbędzie się kolejna premiera Polskiej Opery Królewskiej - "Dido and Aeneas" Henry'ego Purcella w reż. Natalii Kozłowskiej.

"Dido and Aeneas" to pierwsze dzieło dramatyczne "brytyjskiego Orfeusza" - Henry'ego Purcella. Okoliczności powstania tej trzyaktowej opery do libretta Nahuma Tate'a spowijają jednak mroki historii. Oryginalny rękopis zaginął. Brak też pewności co do tego, czy prawykonanie opery w Chelsea w 1689 roku nie było w istocie wznowieniem wystawianego już wcześniej spektaklu. Pewnym jest natomiast, że w XX wieku dzieło to zyskało należytą sławę i stało się jedną z najczęściej nagrywanych oper sprzed epoki Mozarta.

Podstawą dla jednego z najgenialniejszych utworów angielskiego baroku jest historia tragicznej miłości Dydony i Eneasza, przekazana w Wergiliuszowej "Eneidzie". Henry Purcell zdołał zaś przełożyć na język dźwięków dramat postaci i różnorodność emocji bohaterów. W niewielkiej pod względem rozmiarów formie kompozytor mieści bogactwo symboliki starożytnej opowieści o sile miłości i przeznaczenia.

Nie dziwi fakt, iż "Dido and Aeneas" jest uznawana za pierwszą angielską operę narodową. W doskonale skonstruowanym libretcie świat mitu łączy się z lokalną tradycją. Śródziemnomorską scenerię uzupełniają rysunki postaci (wiedźm i czarownic) bliższe opowieściom brytyjskim i irlandzkim, zaś w samej muzyce odnaleźć można cały wachlarz obowiązujących w tym czasie w Europie form i technik.

Purcell dba bowiem o muzyczną różnorodność, doskonale integrując wzory francuskie i włoskie z angielskim folklorem.

Premiera: 26 października, godzina 19:00

Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Kolejny spektakl: 27 października

Szczegóły na www.operakrolewska.pl

Bilety na www.ewejsciowki.pl