powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Scena KFK w październiku

W październiku Krakowskie Forum Kultury zaprasza na dwa wyjątkowe spektakle: 11 października po raz kolejny w KFK zagości spektakl "My z ZMP - komunistyczna rewia", a 19 października znane i kultowe utwory Leonarda Cohena usłyszymy w interpretacji Stanisława Górki.

Krakowski Retro Weekend w KFK: My z ZMP - komunistyczna rewia

11 października, piątek, 19:00

Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Spektakl, który powstał w Krakowie pod okiem reżysera Janusza Marchwińskiego i poety Edwarda Pasewicza. Dla starszych widzów to sentymentalne spotkanie z minionymi czasami PRL-u, okazja do wzruszeń i refleksji, dla młodych - to świetna możliwość, aby przyjrzeć się kawałkowi historii, który znają tylko z opowieści poprzednich pokoleń.

Głównymi eksponatami-bohaterami spektaklu są przedstawiciele pokolenia powojennej młodzieży, którzy wychowywali się w mocno zideologizowanym ustroju państwa totalitarnego. Aktorzy, wcielając się w członków Związku Młodzieży Polskiej, badają funkcjonowanie jednostki

w tamtym systemie: Kim jest obywatel? Czym jest patriotyzm? Wolność jednostki czy dobro ogółu? Gdzie kończy się ideologia, a zaczyna fanatyzm?

Pomimo ważkich kwestii, które poruszane są w spektaklu - My z ZMP to jednak przede wszystkim rewia - barwny kolaż obficie czerpiący z folkloru PRL-u, są więc: wiece poparcia, pochody pierwszomajowe, akademie ku czci, wzruszające recytacje i śpiewy. A do tego wszystkiego zapraszany jest widz, by móc pełniej doświadczyć zaangażowania w budowę lepszego jutra.

Spektakl, organizowany dzięki współpracy z Fundacją Sztukarnia, odbędzie się w ramach wydarzenia Krakowski Retro Weekend - Kogel Mogel.

Scenariusz: Janusz Marchwiński, Edward Pasewicz

Reżyseria: Janusz Marchwiński

Choreografia: Dorota Kaczor

Video: Rafał Korzeniewski, Jędrzej Wymysłowski

Występują: Jakub Bergel, Kamil Błoch, Dorota Kaczor, Aneta Wirzinkiewicz

Czas trwania: 90 minut

Bilety: 25 zł ulgowy / 35 zł normalny do kupienia w KFK, ul. Mikołajska 2 oraz na stronie bilety.krakowskieforum.pl

**********************************************************************************

Scena KFK: Pieśni Miłości i Nienawiści - utwory Leonarda Cohena w wykonaniu Stanisława Górki

19 października, sobota, 19:00

Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Spektakl w adaptacji i reżyserii Sławomira Gaudyna na podstawie prozy, wierszy i piosenek Leonarda Cohena (tłumaczenie Macieja Karpińskiego, Macieja Zembatego oraz Wojciecha Fladzińskiego, książka Różne postawy). Cohen, stawiany dziś na równi z Okudżawą, Wysockim

czy Brelem, urodził się w Montrealu w 1934 roku w religijnej rodzinie kanadyjskich Żydów. Nawiązania do Boga, odwołania do Biblii, biblijne cytaty są obecne w wielu jego utworach. Twórcy skupili się

na wątku przedstawiającym stosunek Cohena do współczesnego mu świata, do miłości,

a w konsekwencji do kobiet.

W ciągu 60 minut poetyckiego spektaklu widz odnajdzie wszystkie odcienie uczucia zwanego "miłością". Od zauroczenia, niepewnych pocałunków, aż po gorące pożądanie, a później zdradę

i nienawiść, żeby po chwili znów przejść do czułości i namiętności. Spektakl - taką mają nadzieję twórcy - przypomni polskiej publiczności postać wielkiego artysty, jakim był Leonard Cohen.

Adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn

Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Jerzy Derfel

Produkcja et varia: Anna Jędrzejczyk

Występuje: Stanisław Górka

Przy fortepianie: Jerzy Derfel

Czas trwania: 60 minut

Bilety: 20 zł ulgowy / 30 zł normalny do kupienia w KFK, ul. Mikołajska 2 oraz na stronie bilety.krakowskieforum.pl