powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Siedem projektów w finale programu "Placówka" Instytutu Teatralnego

Jerzy Bielski / Futurists Foundation, Łukasz Błażejewski, Klaudia Hartung-Wójciak, Julia Holewińska, IP Group, Jakub Kasprzak i Mateusz Berkowicz, Joanna Lewicka to artyści, których projekty zostały zakwalifikowane do drugiego etapu piątej edycji programu "Placówka". Pod koniec listopada dowiemy się, kto z nich otrzyma możliwość realizacji swojego pomysłu w Instytucie Teatralnym.

O wyborze tych nazwisk 3 października zadecydowała Komisja programu "Placówka", w której znaleźli się: Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka programu), Dorota Buchwald, Jarosław Cymerman, Justyna Czarnota, Anna Hausner, Michał Januszaniec, Monika Krawul, Jadwiga Majewska, Olga Sobkowicz, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Edyta Zielnik. Decyzja podjęta została na podstawie lektury przesłanych przez artystów eksplikacji. W tym roku wpłynęło ich 79.

Projekty zakwalifikowane do finału piątej edycji programu "Placówka":

- Jerzy Bielski / Futurists Foundation "NO-ONE SHOW"

- Łukasz Błażejewski "Pole widzenia"

- Klaudia Hartung-Wójciak "Maszyna choreograficzna. Święto wiosny naaturi i mimozy wstydliwe"

- Julia Holewińska "Plac Zabaw"

- IP Group "Ambient Room #4 (tytuł tbc)"

- Jakub Kasprzak i Mateusz Berkowicz "La Verdadera Destreza"

- Joanna Lewicka "Kambodża i teatr który nie ocala"

Autorki i autorzy wymienionych projektów zostaną poinformowani indywidualnie o terminie spotkania z Komisją. Decyzja, który z projektów zostanie zrealizowany, zapadnie do końca listopada 2019 na podstawie rozmów z twórcami.

Ogłoszony w 2015 program "Placówka" wspiera prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze, posiadające ograniczone możliwości długofalowej pracy. Konkurs rozpoznaje i wspomaga projekty oryginalne artystycznie i tematycznie, będące różnymi odmianami współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym itp.

W poprzednim roku Instytut Teatralny do udziału w programie zapraszał szczególnie artystów z niepełnosprawnościami oraz artystów pracujących z osobami z niepełnosprawnościami, zainteresowanych poszukiwaniami artystycznymi i eksperymentami w obszarze sztuki inkluzywnej. Laureatką konkursu została wówczas Joanna Pawlik i jej projekt "Zastanawiam się...", który będzie miał premierę 15 listopada 2019.

Do tej pory w ramach "Placówki" sfinansowano pięć projektów: "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-operę "Anestezja" grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), "Negronautki" Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), "Flagę nr 5" Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017) i "Malinę" Marty Malikowskiej (premiera: 2 listopada 2018). Postępy w realizacji wszystkich projektów "Placówki" można śledzić między innymi na fanpage'u FB. Informacje o programie i zrealizowanych działaniach znajdują się także na blogu placowkateatru.pl