powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Kraj. 12 października rusza nowy sezon transmisji do kin z nowojorskiej MET

nazywowkinach.pl zaprasza na sezon 2019-20 transmisji kinowych ze słynnej Met. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć polskich śpiewaków, biorących udział w transmitowanych na cały świat spektaklach. W "Manon" wystąpi Artur Ruciński, a w "Marii Stuart" Andrzej Filończyk.

14. sezon cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD" rozpocznie się 12 października 2019 roku transmisją "Turandot" Pucciniego w reżyserii nieżyjącego już Franca Zeffirellego i pod batutą nowego dyrektora muzycznego Met. Yannick N,zet-S,guin poprowadzi także premierę "Wozzecka" Albana Berga.

Aż pięć premier znajdzie się wśród dziesięciu transmisji, które, jak co sezon, nowojorska The Metropolitan Opera zaprezentuje widzom w kinach na całym świecie za pomocą przekazu satelitarnego.

Będą to: minimalistyczny "Echnaton" Philipa Glassa w reżyserii Phelima McDermotta, "Wozzeck" Albana Berga (inscenizację przygotuje awangardowy plastyk William Kentridge), "Porgy i Bess" George'a Gershwina, "Agrypina" Georga Friedricha H"ndla i "Holender tułacz" Richarda Wagnera. Wśród wznowień zakróluje Giacomo Puccini. Poza "Turandot" powróci nowa, piękna inscenizacja "Toski", przygotowana przez Sir Davida McVicara, tym razem z Anną Netrebko w roli tytułowej, a także wysmakowana estetycznie "Madame Butterfly" w reżyserii zmarłego Anthony'ego Minghelli.

Polską publiczność z pewnością zelektryzują dwa inne wznowienia wystawnych spektakli Met: "Manon" Jules'a Masseneta i "Marii Stuart" Gaetana Donizettiego, a to za sprawą udziału w nich polskich wokalistów, barytonów Artura Rucińskiego i Andrzeja Filończyka. Ruciński, święcący tryumfy na największych scenach świata, powraca do Nowego Jorku: - To będzie mój kolejny występ w Met, po Sharplessie w "Madame Butterfly" i Germoncie w "La traviacie"- mówi - ale cieszę się, że tym razem będzie go też mogła obejrzeć publiczność w kinach na całym świecie i oczywiście w Polsce. Serdecznie wszystkich zapraszam i pozdrawiam polskich widzów.

Drugi z polskich artystów dopiero zadebiutuje w Nowym Jorku. - Występ w "Marii Stuart" będzie moim pierwszym w Met - mówi 24-letni baryton Andrzej Filończyk. - Met to spełnienie marzeń każdego śpiewaka. Pojawię się tam u boku Diany Damrau, z którą już śpiewałem w tym dziele w Zurychu. Miło mi również, że spektakl z moim udziałem będzie transmitowany do kin na całym świecie, w tym do Polski. A zatem do zobaczenia na wielkim ekranie!.

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera będzie można oglądać na całym świecie w ponad 70 krajach. Dzięki NAZYWOWKINACH.PL polscy widzowie obejrzą je w 31 ośrodkach.

Na zdjęciu: Artur Ruciński w "Manon".