powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Czechy. Zmarła aktorka Vlasta Chramostova

W wieku 92 lat zmarła w niedzielę czeska aktorka i sygnatariuszka Karty 77 Vlasta Chramostová. Grała m.in. w filmie "Palacz zwłok" oraz koprodukcji z Polską "Zabić Sekala". Występowała w Teatrze Narodowym.

W latach 60. Chramostová grała w filmach czechosłowackiej Nowej Fali i występowała w teatrze Vinohradzkim. Po sowieckiej interwencji w 1968 r. władze komunistyczne uniemożliwiły jej kontynuowanie kariery aktorskiej.

Spotkanie działaczy opozycji demokratycznej z Czechosłowacji i Polski - na zdjęciu Petr Pospichal siedzi 5. z lewej (biała koszulka). Kotlina Kłodzka, 07.1988. Fot. PAP/L. Wdowiński

Petr Pospichal: Karta 77 była dla nas impulsem, połączyła ludzi chcących zmian w Czechosłowacji

Jako jedna z pierwszych podpisała Kartę 77 - czechosłowacki manifest wzywający do przestrzegania praw człowieka. Razem z mężem, znanym operatorem filmowym Stanislavem Milotą, prowadziła teatr domowy. Wystawiali sztuki bez ingerencji cenzora.

W latach 60. Chramostová przeżyła także osobistą tragedię. W wypadku samochodowym zginął jej syn, gdy aktorka prowadziła samochód.

Na teatralną scenę i plan filmowy wróciła po "aksamitnej rewolucji" i upadku komunizmu. Występowała w Teatrze Narodowym. Po raz ostatni pojawiła się w filmowej wersji dramatu Vaclava Havla "Odejścia" (Odchazeni), którą reżyserował były prezydent.