powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spacerownik śladami Juliusza Osterwy i Reduty

Instytut Teatralny zaprasza na dwa spacery śladami pierwszego w Polsce teatru-laboratorium Reduta. 5 października w Warszawie ruszymy śladami Juliusza Osterwy i jego teatru.

Podczas naszego warszawskiego spaceru odwiedzimy miejsca związane z Redutą, ale też początkami warszawskiej działalności Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Spotykamy się przy wejściu do Akademii Muzycznej. W 1919 roku w przedwojennym gmachu Konserwatorium Muzycznego, gdzie mieściła się część sal wykładowych Szkoły Dramatycznej, Limanowski prowadził założone przez siebie Pierwsze Studio Sztuki Teatru im. Adama Mickiewicza. Następnie udamy się na ul. Kopernika, gdzie przed wojną w latach 1932-1939 w gmachu PZU mieścił się Instytut Reduty. Podczas spaceru w kierunku Teatru Wielkiego będziemy podążać śladami Juliusza Osterwy mijając Teatr Polski, gdzie występował w okresie międzywojennym i gdzie w 1946 wyreżyserował Lille Wenedę - przedstawienie otwierające działalność tego teatru po wojnie. Niedaleko przy ul. Oboźnej mieścił się Teatr Powszechny, gdzie w 1915 roku Limanowski we współpracy z Aleksandrem Zelwerowiczem wystawił eksperymentalnego Cyda. Po drodze miniemy Hotel Europejski, w którym Osterwa mieszkał po przyjeździe do Warszawy w 1910 roku. Naszym celem jest Teatr Wielki, siedziba dawnych Warszawskich Teatrów Rządowych, z którymi zawodowo związał się po przeprowadzce do Warszawy. Tu też swój początek miała Reduta i od Sal Redutowych wzięła swą nazwę. Zobaczymy Sale Redutowe i tzw. "Zareducie", wchodząc do teatru od strony ul. Wierzbowej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Teatralne, przechowujące wiele cennych pamiątek związanych z Redutą i samym Osterwą.

Autorka i prowadząca spacer: Katarzyna Wodarska-Ogidel

Spacer potrwa ok. 1,5 godziny, start o 13.00 spod Uniwersytetu Muzycznego

WSTĘP WOLNY (bez rezerwacji)

Organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partnerzy spaceru w Warszawie: Muzeum Teatralne i MKiDN

W październiku odbędzie się również organizowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową (we współpracy z Instytutem Teatralnym) w ramach świętowania Roku Moniuszki spacer warszawskimi śladami tego wybitnego kompozytora, który poprowadzi Marcin Bogucki. We Wrocławiu zaś druga odsłona - tym razem dotycząca głównie życia prywatnego - spaceru śladami Henryka Tomaszewskiego autorstwa Huberta Michalaka. A w listopadzie ruszymy znowu na Powązki, by razem z Joanną Mariuk odkrywać kolejne teatralne ślady na tej pięknej nekropolii.