powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Czytanie przed premierą "Grety i Ostatniego Wieloryba"

Teatr Szaniawskiego powraca do cyklu "Czytań przed premierą". Rozpoczęte w poprzednim sezonie działanie stanowi dodatek do premier, które ma za zadanie przybliżyć widzom proces zachodzący między pierwszą próbą a gotowym dziełem teatralnym.

Czytania te dają obraz budowania rzeczywistości scenicznej w oparciu o tekst literacki oraz są okazją do spotkania widza z surową fakturą scenariusza.

W środę 2 października, autorskiego odczytania noweli scenariuszowej "Greta i Ostatni Wieloryb" Karola Kalinowskiego "Kaerela" dokonał Przemysław Jaszczak. W przestrzeni teatralnej stolarni, w której przygotowywane są dekoracje spektaklu "Greta" wystąpili Angelika Cegielska i Czesław Skwarek.

Tekst Kalinowskiego to jednocześnie pełna mitologicznych stworzeń baśń ekologiczna, jak i kryminał fantastyczny, w którym tytułowa bohaterka zmuszona okolicznościami próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia Ostatniego Wieloryba. Greta, wzorowana na postaci i działalności młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, wyrusza w podróż detektywistyczną, podczas której dorasta do wielu trudnych decyzji.

"Greta i Ostatni Wieloryb" próbuje podnieść dyskusję o zagrożeniach, jakie przynosi człowiek swojemu środowisku i ludzkiej odpowiedzialności za te procesy.

Karol Kalinowski "Kaerel"

GRETA I OSTATNI WIELORYB

Reżyseria: Przemysław Jaszczak

Obsada: Angelika Cegielska, Czesław Skwarek

Czytanie miało miejsce 2 października 2019 r., o godz. 18:00 w Teatralnej Stolarni.

Nowela scenariuszowa Karola Kalinowskiego "KaeRela" powstała przy realizacji spektaklu "Greta i Ostatni Wieloryb" w reż. Macieja Podstawnego w ramach 4. Edycji Konkursu im. J. Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.