powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Tancerze wciąż w podróży

Polski Teatr Tańca intensyfikuje swoją obecność na scenach europejskich. Międzynarodowy Festiwal Tańca w Almadzie rozpoczął czas prezentacji bogactwa repertuarowego najstarszego teatru tańca w Polsce poza granicami naszego kraju.

Pierwszym przystankiem naszej zagranicznej podróży było Sibiu, prężnie się rozwijający ośrodek nauki i kultury, stolica rumuńskiego okręgu o tej samej nazwie. W Thalia Hall - The State Philharmonics Sibiu - pierwszym teatrze wybudowanym w Rumunii - 1 i 2 października zaprezentowaliśmy nasz najnowszy spektakl pt. "45" w choreografii Jacka Przybyłowicza oraz "Żniwa" w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej.

Spotkanie z publicznością jednego z najpiękniejszych miast Transylwanii było możliwe w oparciu o dwa programy dotacyjne. Jednym z nich jest "Ambasador Wielkopolskiej Kultury", realizowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Drugi to "Pomosty kulturalne" Instytutu Adama Mickiewicza, dotowane prze MKIDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach którego Polski Teatr Tańca rozpisał projekt "Taniec / Teraźniejszość / Tożsamość", pozwalający na organizację 5 wieczorów spektaklowych na scenach europejskich, prezentujących gatunek teatru tańca.

Wkrótce w Niemczech i na Łotwie odbędą się kolejne spektakle.

Koprodukcję Polskiego Teatru Tańca i niemieckiego kolektywu artystycznego bodytalk pt. "Solidaritot" obejrzą widzowie EizTanzHaus w Mannheim (4.10 o 20.00) oraz Uferstudio 14 w Berlinie (16.10 o godz. 18.00).

W następną podróż Polski Teatr Tańca uda się na Łotwę, gdzie 6.10 o 18.00 wystąpi w Csis, w Csis Concert Hall, w spektaklu "45".

Ideą projektu Polskiego Teatru Tańca "Taniec / Teraźniejszość / Tożsamość" jest prezentacja tytułów inspirowanych dziełami największych polskich twórców, jak Stanisław Wyspiański, eksplorujących różne znaczenia takich pojęć jak wolność, niepodległość czy tożsamość. Projekt obejmuje nowe zjawiska w tańcu współczesnym i sztuce wideo. W programie znajdują się przedstawienia z muzyką uznanych współczesnych polskich kompozytorów, jak Eugeniusz Rudnik, Andrzej Konieczny, Kacper Krupa, Damian Pielka, a także z udziałem Adama Struga - wykonawcy muzyki tradycyjnej.

Dzięki swojej uniwersalności ekspresja ciała - język, którym posługują się tancerze - przekazuje sensy w sposób zrozumiały zarówno dla widzów w Polsce, jak i za granicą.

--

Na zdjęciu: scena ze spektaklu "45"