powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Bastien i Bastienne" wraca na scenę POK

Po kilkumiesięcznej przerwie do repertuaru Polskiej Opery Królewskiej powraca spektakl familijny "Bastien i Bastienne". Pokazy odbędą się 12 października o godz. 12.00 i 17.00.

"Bastien i Bastienne" to jedno z pierwszych dzieł operowych młodziutkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Prapremiera tego uroczego singspielu odbyła się w 1768 roku w Wiedniu, najprawdopodobniej w domu słynnego doktora Antona Mesmera.

Mozart miał wówczas zaledwie 12 lat. Na tę dziecięcą jednoaktówkę składają się proste, ale niezwykle wdzięczne arie oraz zabawne dialogi.

Jest to swego rodzaju "operowa zabawka", w której młody Wolfgang Amadeusz przekłada na język muzyczny uczucia podług swej dziecięcej jeszcze miary. Są tu zatem niewinne zaloty, butna zazdrość, płomienne deklaracje, ale i magia uosobiona w postaci czarownika Colasa. Całość została błyskotliwie skomponowana - z wyczuciem i charakterystyczną dla Mozarta kokieterią. Kompozytor wykorzystuje również pełnię możliwości małej orkiestry i wydobywa jej olśniewające brzmienie. Wartka akcja, sielankowa sceneria i kapitalne uchwycenie relacji zachodzących między trojgiem bohaterów - wszystko to dodaje przedstawieniu finezji i lekkości.

W role Bastiena, Bastienne oraz sztukmistrza Colasa wcielają się znakomici soliści Polskiej Opery Królewskiej, którym towarzyszy orkiestra pod kierownictwem Tadeusza Karolaka. Reżyserii przedstawienia podjął się Jarosław Kilian - uznany reżyser teatralny i operowy, historyk sztuki.

Bilety na www.ewejsciowki.pl

Więcej informacji na www.operakrolewska.pl