powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. Przy teatrze Jaracza powstaje studium reportażu

Przy olsztyńskim teatrze im. Jaracza w październiku rusza bezpłatne Studium Reportażu. Jego uczestnicy będą się uczyć opowiadania reportażem Warmii i Mazur.

Studium będzie trwało rok, mogą w nim uczestniczyć piszący reportaże i uczący się tej trudnej sztuki z całej Polski. Uczestnictwo w studium będzie bezpłatne.

- Reportaże, nad którymi będziemy pracowali w studium, muszą dziać się na Warmii i Mazurach. Nie zależy nam tylko na typowo warmińsko-mazurskich wątkach historycznych. Raczej szukać będziemy współczesnego echa tamtych historii albo zupełnie nowych tematów pokazujących dzisiejsze problemy mieszkańców tego regionu - powiedział PAP reportażysta Włodzimierz Nowak, który poprowadzi Studium Reportażu. Dodał, że tzw. Polskę lokalną trzeba ciągle opowiadać na nowo, "by nie dała się kolonizować przez centrum" - stąd ograniczenie tematyczne.

Uczestnicy Studium Reportażu będą pracować warsztatowo, wyjeżdżać w teren, czytać klasyków gatunku, zaplanowano także spotkania z czołowymi autorami sztuki reportażu z Polski. Patronat nad Studium objęła wybitna reportażystka Małgorzata Szejnert.

- Ponieważ Studium Reportażu będzie działało przy teatrze planujemy, że co roku najlepsze teksty będą pokazywane na scenie Jaracza - zapowiedział Nowak.

Rekrutacja do studium trwa do 13 października. Aplikować mogą osoby od 17 roku życia, górnej granicy wiekowej nie zakreślono. Szczegóły dotyczące działalności Studium Reportażu znajdują się na stronie internetowej olsztyńskiego teatru.