Poznań. Centrum Muzyki na dawnym stadionie Szyca

Kompleks o muzyczno-artystycznym profilu, w którym znalazłaby siedzibę Filharmonia Poznańska - planowany jest na zdewastowanym stadionie Szyca.

«Filharmonia Poznańska to instytucja podlegająca Urzędowi Marszałkowskiemu. Od lat nie ma swojej siedziby - muzycy grają na europejskich scenach, ale ćwiczą w wynajętych pomieszczeniach przy ul. Święty Marcin.

Dotychczasowe próby znalezienia miejsca dla tej instytucji nie powiodły się. Przed laty pod uwagę brana była m.in. zabytkowa miejska kamienica z końca XIX w. przy ul. Wieniawskiego 21/23. Filharmonicy uznali jednak, że budynku nie da się dostosować do ich potrzeb i oczekiwań.

Filharmonia na Szyca, jeszcze tajemnica

Informacja o planach budowy Centrum Muzyki na stadionie Szyca pojawiła się we wtorek wieczorem na stronie Radia Poznań.

- Mogę tylko potwierdzić, że wraz z miastem współpracujemy nad projektem, który zapewniłby siedzibę filharmonii. Teraz jednak nic więcej powiedzieć nie mogę. Wkrótce, razem z miastem, przedstawimy ten pomysł - mówi nam marszałek Marek Woźniak.

Nieco więcej mają do powiedzenia radni. Grzegorz Jura, przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Poznania, potwierdza, że rozmowy z urzędem marszałkowskim dotyczą przedsięwzięcia w miejscu stadionu Szyca, czyli na Wildzie, między kompleksem sportowym AWF Citizen a targowiskiem Dolna Wilda. - Plan zakłada budowę otwartej przestrzeni dedykowanej muzyce - mówi radny. Miałyby tam odbywać się wydarzenia zarówno edukacyjne, jak i artystyczne. Tam też ulokowałaby się filharmonia.

Radny Łukasz Mikuła, przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego, dodaje, że miasto przeprowadziło analizę kilku lokalizacji pod kątem budowy takiego obiektu. - Pod uwagę brana była m.in ul. Przepadek vis--vis urzędu marszałkowskiego i ul. 27 Grudnia przy Teatrze Polskim. Ale stadion na taki duży ośrodek wydaje się najbardziej odpowiedni spośród tych lokalizacji, którymi dysponuje miasto - mówi Mikuła. I dodaje, że sprawami gruntowymi zajmuje się wiceprezydent Bartosz Guss.

Wiceprezydent nie chciał jednak rozmawiać z nami na ten temat. Podobnie jak dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig.

Stadion Szyca miał być parkiem

Informację o planowanej lokalizacji inwestycji skomentował na facebookowym profilu stowarzyszenia Ulepsz Poznań miejski aktywista Paweł Głogowski: "Cóż za niestrawna parówka wyborcza. Najpierw prezydent Jacek Jaśkowiak chwali się, że zablokował zabudowę dawnego Stadionu Szyca, po czym nagle pojawia się informacja, że planowana jest tu Filharmonia. (...) Filharmonia potrzebuje nowej siedziby, wspieramy ten pomysł w pełni. Natomiast nie w tej lokalizacji! Mieszkańcy w konsultacjach społecznych postawili sprawę jasno - tam ma powstać park, tereny zieleni i rekreacji. Jest to obszar południowego klina zieleni. Czy w obliczu problemu smogu, słabej retencji wody, letnich susz i innych problemów, zabudowywanie tego terenu nawet najbardziej wspaniałą Filharmonią jest dobrym pomysłem? NIE!".

Głogowski odnosi się do wyników sondażu deliberatywnego z 2012 r., w którym miasto przedstawiło 120 wybranym mieszkańcom cztery wersje zagospodarowania terenu. Wygrał wariant parkowy. Ostatecznie w styczniu 2017 r. miastu udało się uchwalić plan miejscowy, który zabezpieczył sportowy i rekreacyjny charakter tego terenu, a w ubiegłym roku - odbić stadion z rąk dewelopera. To dało społecznikom nadzieję, że uda się tam założyć poznański "central park".

Teatr Muzyczny przy Skośnej

Przypomnijmy, nową siedzibę będzie miał też poznański Teatr Muzyczny. Tu prace są bardziej zaawansowane. Budynek, na miejskiej działce przy ul. Skośnej, obok Akademii Muzycznej i Świętego Marcina, zaprojektuje Romuald Loegler.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego