powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Filharmonia Krakowska w tym sezonie będzie obchodzić 75-lecie istnienia

Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Aleksandry Kuls oraz "Te Deum" Hectora Berlioza zabrzmią w piątek i sobotę podczas dwóch koncertów inaugurujących 75. sezon w Filharmonii Krakowskiej. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano w lutym.

Podczas inauguracyjnych koncertów wystąpią Orkiestra, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii, poprowadzone przez dyrektora artystycznego instytucji, Charlesa Olivieri-Munroe'a. Koncerty te otworzy uwertura do opery "Raymond" Ambroise'a Thomasa, później wykonany zostanie Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, a w finale chóry mieszany i chłopięcy oraz tenor Erin Caves wykonają "Te Deum" Hectora Berlioza.

- Zdecydowałem, że w ramach obchodów jubileuszu 75-lecia powinien być jakiś element humoru i myśl przewodnia, stąd pomysł, by w naszym programie znalazło się siedem symfonii numer pięć skomponowanych przez słynnych kompozytorów: Schuberta, Dvoraka, Honeggera, Prokofiewa, Mendelssohna, Szostakowicza i Mahlera - mówił w środę na konferencji prasowej Charles Olivieri-Munroe. Dodał, że świadomie zrezygnował z V Symonii Beethovena, bo usłyszymy ją wielokrotnie w przyszłym roku, gdy przypada 250. rocznica urodzin kompozytora.

W Filharmonii Krakowskiej gościnnie wystąpią w tym sezonie dyrygenci orkiestr narodowych z: Chin (Muhai Tang), Macedonii (Borjan Canev) i z Turcji (Ender Sakpinar). Będą także znani soliści: skrzypaczka Esther Yoo, wiolonczelista Misha Maisky i pianista Kaspar Uinskas.

Dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza podkreślił, że będzie to sezon niezwykły ze względu na jubileusz 75-lecia, ale też bardzo trudny, bo w budynku trwają prace remontowe i modernizacyjne. Z tego powodu koncerty otwierające sezon odbędą się w sali widowiskowej Nowohuckiego Centrum Kultury. Tam też prowadzone są próby zespołów filharmonii.

Do końca stycznia artyści tej instytucji będą występować m.in. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Nowej Hucie, w Muzeum Lotnictwa Polskiego, Żydowskim Muzeum Galicja, gmachu głównym Muzeum Narodowego, kościele św. Katarzyny, bazylice Bożego Ciała i kościele Karmelitów na Piasku.

- Mam nadzieję, że 7 lutego zaprosimy melomanów na koncert jubileuszowy do wyremontowanej filharmonii - mówił w środę Tosza. Pierwszy koncert Filharmonii Krakowskiej w gmachu przy ul. Zwierzynieckiej odbył się 3 lutego 1945 r. Podczas koncertu urodzinowego zabrzmi IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi dyrygent Michael Zilm. - W każdym koncercie tego sezonu znajdzie się utwór, których nie słyszeliśmy albo dawno nie słyszeliśmy - dodał Tosza.

Dyrektor Tosza dziękował wszystkim instytucjom, które na czas remontu gościnnie przyjęły zespół Filharmonii, bo jak podkreślił chodziło o to, by nie utracić kontaktu z publicznością.

Modernizacja budynku Filharmonii ma się zakończyć pod koniec stycznia. Jej efektem będzie wyciszenie głównej sali koncertowej, przebudowa estrady i widowni, remont garderób dla orkiestry chóru, solistów. Całkowity koszt prac to niespełna 24,5 mln zł, z czego blisko 14,7 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich.

Do końcu remontu kasa Filharmonii Krakowskiej będzie czynna w budynku Herbewo przy al. Słowackiego. Jak poinformowano nie będzie prowadzona sprzedaż abonamentów na koncerty symfoniczne i oratoryjne, na cykle "Musica ars amanda" i koncerty dla dzieci w IV kwartale tego roku i I kwartale 2020 roku. Rekompensatą dla stałych słuchaczy będzie 20 proc. zniżka dla tych osób, które kupując bilety przedstawią abonament z poprzedniego sezonu.