powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. NOSPR rozpoczyna nowy sezon

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach rozpocznie w czwartek nowy sezon artystyczny koncertem pod dyrekcją Charlesa Dutoit. 18 października odbędzie się pierwszy koncert orkiestry pod batutą Lawrence'a Fostera w roli dyrektora artystycznego.

- Nowy dyrektor artystyczny to mentalna zmiana dla orkiestry. Wspólnie z Larrym Fosterem rozwijamy program, zastanawiamy się, gdzie chcemy być dalej w podróży, jaką jest muzyka - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore.

- Rozpoczynamy kolejny sezon swoistej ligi mistrzów, który połączy imprezy znane od dawna i dobrze kojarzone z tą instytucją oraz nowości. Program jest szeroki i bardzo atrakcyjny - ocenił wiceprezydent Katowic, Mariusz Skiba. Samorząd Katowic jest jednym z trzech organizatorów orkiestry - obok Polskiego Radia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród nowości rozpoczynającego się sezonu są koncerty familijne oraz Akademia NOSPR, w ramach której młodzi, utalentowani muzycy będą mogli się ubiegać o możliwość współpracy i kształcenia swoich umiejętności z orkiestrą.

Amerykański dyrygent rumuńskiego pochodzenia, Lawrence Foster, urodził się w 1941 r. w Los Angeles. Współpracował m.in. z Orquestra Sinfonica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Jerusalem Symphony Orchestra, Houston Symphony i Orchestre de Chambre de Lausanne. Prowadził wiele inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych, m.in. we Frankfurcie, w Marsylii, Hamburgu, San Francisco i Monte Carlo. Ma również bogaty dorobek fonograficzny, co jest ważne dla orkiestry radiowej, jaką jest NOSPR. Na stanowisku dyrektora artystycznego i I dyrygenta NOSPR zastępuje Aleksandra Liebreicha, który pełnił tę funkcję od sierpnia 2012 r. do końca sierpnia 2019 r. Pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR jest Wenezuelczyk, Domingo Hindoyan.

NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego, reprezentującego Polskę na międzynarodowej scenie muzycznej. Współpracowali z nią najwybitniejsi polscy kompozytorzy drugiej połowy XX w.: Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar.

Zespół utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg, po wojnie reaktywował go w Katowicach Witold Rowicki. W dorobku fonograficznym orkiestra ma ponad 200 płyt, koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Japonii, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, krajach Zatoki Perskiej. Od 2005 r. jest organizatorem Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza, a od 2015 r. Festiwalu Katowice Kultura Natura. W 2018 r. otrzymała nagrodę specjalną International Classical Music Award, a w tym roku została przyjęta do międzynarodowej organizacji ECHO, skupiającej najlepsze sale koncertowe Europy.