powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. "Mistrz i Małgorzata" w Polskim

Premiera spektaklu wg Michała Bułhakowa w nowym tłumaczeniu Grzegorza i Igora Przebindów 6 października. Reżyseruje Małgorzata Warsicka.

"Mistrz i Małgorzata" w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Warsickiej będzie trzecią na przestrzeni ostatnich 21 lat realizacją ponadczasowej, arcydzielnej powieści Michała Bułhakowa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pierwsza, w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego miała miejsce w 1998 roku, druga - Roberta Talarczyka, w roku 2011.

Na czym polega fenomen powieści "Mistrz i Małgorzata"?

Kolejne pokolenia czytelników i badaczy literatury zachwyca wielowątkowa, filmowa narracja, w której splatają się losy Małgorzaty i utalentowanego autora manuskryptu o Poncjuszu Piłacie i Jeszui - Mistrza. Losy współczesnych bohaterów splatają się z opowieścią sprzed 2 tysięcy lat, a absurd rzeczywistości stalinowskiej Moskwy wzmaga się, gdy w mieście pojawia się Woland ze swoją szatańską kompanią i wykorzystując ludzkie słabości manipuluje wydarzeniami.

Dzieło niegdyś objęte 30 letnią cenzurą, dziś nazywane jest jedną z najważniejszych powieści XX wieku i wciąż kryje w sobie tajemnicę, pozostawia wiele istotnych pytań bez odpowiedzi.

Małgorzata Warsicka, jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia zaprosiła do współpracy twórców oryginalnych, wyrazistych i współpracujących z najciekawszymi reżyserami i zespołami teatralnymi w kraju: scenografa Marcina Chlandę oraz kompozytora Karola Nepelskiego, którego muzyka stylistycznie i fakturalnie nawiązująca do Pasji wg Św. Jana i wg Św. Mateusza J.S. Bacha, będzie najważniejszym tworzywem przedstawienia. Zabrzmi na scenie na żywo , w wykonaniu kwartetu smyczkowego i chóru.

Adaptacja powieści powstała w oparciu o najnowsze (2016) tłumaczenie "Mistrza i Małgorzaty" autorstwa Leokadii, Grzegorza i Igora Przebindów.