powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. "Koszt życia" od piątku na afiszu GCK

W piątek, 4 października w Gdyńskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu "Koszt życia" Martyny Majok w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Opowieść o siłach, które łączą ludzi, stawianiu czoła wyzwaniom, fizycznej niepełnosprawności i o tym, jak głęboko potrzebujemy siebie nawzajem.

Kolejne pokazy: 5 i 6 października oraz 22 i 23 listopada.

W spektaklu wystąpią: Karolina Bacia (Jess), Aleksandra Derda-Kupper (Ani), Gracjan Kielar (Eddie), Konrad Michalak (John)

Przy okazji premiery GCK nawiązało współpracę z trójmiejskimi bibliotekami, w których można znaleźć specjalnie zaprojektowane totemy informujące o premierze oraz wypożyczyć oryginalny tekst "Kosztu życia" Martyny Majok.

Poniżej lista bibliotek, w których dostępne są egzemplarze książki:

GDAŃSK

Biblioteka Manhattan (Filia WiMBP)

American Corner Gdańsk (Filia WiMBP)

GDYNIA:

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6

Biblioteka Śródmieście, ul Władysława IV 7-15

Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3

Biblioteka Chylonia, Opata Hackiego 33

Biblioteka Oksywie, ul Podchorążych 10 a

Biblioteka Karwiny, ul. Brzechwy 3/5

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20 B

Biblioteka Wiedzy, ul Świetojańska 141-143

Biblioteka z Pasją, al Zwycięstwa 96/98

***

"Koszt życia"

Nagroda Pulitzera 2018!

Opowieść o siłach, które łączą ludzi, stawianiu czoła wyzwaniom, fizycznej niepełnosprawności i o tym, jak głęboko potrzebujemy siebie nawzajem.

Eddie, bezrobotny kierowca ciężarówki, siedzi samotnie w barze i wspomina ostatnie chwile z żoną. Byłą żoną, Ani, dla której po tragicznym wypadku samochodowym stał się największą podporą. Ich historia przeplata się z losami przepracowanej, niedostatecznie wykwalifikowanej i bezdomnej Jess. Kobieta podejmuje pracę, aby związać koniec z końcem. Tym razem jako opiekunka dla Johna, zamożnego absolwenta Harvardu, który cierpi na porażenie mózgowe.

"Koszt życia", nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok, podejmuje temat relacji międzyludzkich w ekstremalnych sytuacjach. Wbrew pozorom nie jest to sztuka o osobach niepełnosprawnych, ale o skrajnych stanach, które pozbawiają nas niezależności. W tej historii zdrowie, majątek i pozycja społeczna schodzą na dalszy plan. Liczy się potrzeba bliskości z drugim człowiekiem i poszukiwanie sposobu na radzenie sobie z kolejami losu, cierpieniem, bólem.

Martyna Majok zabiera nas w podróż po najczarniejszych korytarzach życia, wierząc, że zawsze na końcu pojawi się słońce. To nadzieja, na którą możemy sobie pozwolić bo bardzo jej chcemy, ciężko na nią pracujemy.

Premiera 4 października