powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Finał I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. S. Jopka

- 26 października odbędzie się koncert galowy, wieńczący I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka. To wielki honor i zaszczyt, że konkurs ten może istnieć, a pamięć o tacie trwa - mówi córka śpiewaka, wokalistka Anna Maria Jopek.

Konkurs został zorganizowany przez zespół "Mazowsze", którego Stanisław Jopek był solistą (tenor). Pracował w zespole od 1956 r.

Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Jacek Boniecki podczas wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że Stanisław Jopek był twarzą "Mazowsza". - Dlatego z wielką radością i zadumą pochyliliśmy się i postanowiliśmy specjalnie uhonorować tę wielką postać polskiego życia muzycznego, gwiazdę "Mazowsza", a jednocześnie (...) zaprosić Polaków do śpiewania tych pieśni, które towarzyszyły "Mazowszu" od 70 lat - zaznaczył. Wyraził radość, że "jest to akcja, która spaja Polskę i Polaków wokół spraw ważnych i najważniejszych - wokół własnej tożsamości i prawdziwego piękna". Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana co dwa lata.

Anna Maria Jopek, córka patrona konkursu, podkreśliła, że "to wielki honor i zaszczyt, że taki konkurs może istnieć, a pamięć o tacie może trwać". Jej zdaniem, "talent taty polegał na tym, że on był w swojej sztuce doskonale prawdziwy i całkowicie zadedykowany i oddany". Powiedziała, że dzięki temu konkursowi "była w stanie wrócić do Karolina (siedziby zespołu "Mazowsze" - PAP), gdzie nie była przez wiele lat". - Wracając tam zauważyłam, że to było niesamowite, że tatuś przez 50 lat, jeśli nie był w trasie, trenował w tym budynku. Przy tak wielkim talencie, jaki miał dany, nadzwyczajnym głosie i obłędnej łatwości tatuś codziennie pracował nad warsztatem, tak jak pracowało całe "Mazowsze" - powiedziała. Jej zdaniem, "ta praca i ta dedykacja są wspaniałą wartością i wytworzyły też jakość, która trwa, emanuje i działa". Wyraziła radość, że dzięki konkursowi "jakość ta może objąć całą Polskę".

Koordynator konkursu Zbigniew Kułagowski powiedział, że przesłuchania odbywają się w 16 lokalnych instytucjach w całej Polsce. Poinformował, że rozpoczęły się one w ten weekend, a odbędą się jeszcze w 13 miastach".

Regulamin konkursu przewiduje cztery kategorie wiekowe: 9-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz od 26. roku życia wzwyż. - Już z początkowych przesłuchań widać, że zgłaszają się bardzo ciekawe głosy - powiedział. Podkreślił, że "ideą konkursu było rozśpiewanie Polski, przypomnienie lub przedstawienie repertuaru, który np. najmłodszym do tej pory nie był znany".

- Jeśli chodzi o repertuar, mamy w regulaminie dwie grupy utworów, około 25 tych, które są przebojami zespołu "Mazowsze",(...) ale jest też grupa utworów mniej znanych. Uczestnik konkursu ma za zadanie wybrać po jednym utworze z każdej z tych grup - wyjaśnił Kułagowski. Poinformował, że "konkurs składa się z dwóch etapów - pierwszy, lokalny, oraz drugi, który odbędzie się w siedzibie zespołu >>Mazowsze<< w Otrębusach 23 i 24 października".

Laureaci Konkursu wystąpią 26 października podczas Koncertu Galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Regulamin, harmonogram przesłuchań oraz inne informacje znajdują się na stronie (patrz link poniżej).

***

Patron konkursu Stanisław Jopek to legendarny solista (tenor). Urodził się we Lwowie 10 października 1935 r. Od 1956 r. przez około 50 lat pracował w "Mazowszu", do którego został zaproszony przez założycieli zespołu Mirę Zimińską-Sygietyńską i Tadeusza Sygietyńskiego. Oprócz piosenek ludowych, wśród których największą popularnością cieszyła się piosenka pt. "Furman", śpiewał również kolędy oraz pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki. Śpiewał w 36 językach, m.in. po chińsku, japońsku, fińsku i arabsku. Zmarł w 2006 r. w Warszawie.