powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podlaskie. Przyznano nagrody artystyczne samorządu województwa

Aktor Piotr Domalewski, dziennikarz Jan Smyk i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach są wśród laureatów nagród artystycznych marszałka województwa podlaskiego. Wyróżnienia wręczono w poniedziałek w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego. W tym roku wyróżnienia przyznano po raz dwudziesty - z 20 złożonych wniosków, wybrano i nagrodzono siedem osób oraz organizację pozarządową. Laureaci otrzymają po 8 tys. zł.

Pochodzący z Łomży aktor, scenarzysta i reżyser Piotr Domalewski otrzymał nagrodę za - jak napisano w uzasadnieniu nagrody - "promocję Podlasia w Polsce i na świecie".

Za opracowanie Antologii Polskiego Reportażu Radiowego i upowszechnianie kultury województwa podlaskiego w radiu nagrodzono dziennikarza Polskiego Radia Białystok Jana Smyka.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach wyróżniono "za promocje zdrowego stylu życia wśród emerytów, przeciwdziałaniu marginalizacji i wykluczeniu seniorów z życia społeczno-kulturalnego".

Przyznano również dwie nagrody za całokształt działalności artystycznej i popularyzatorskiej. Otrzymali je: prof. Anna Olszewska dyrygentka Chóru Żeńskiego Schola Cantorum Bialostociensis i Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, oraz rzeźbiarz ludowy Włodzimierz Naumiuk.

Nagrody przyznano też podlaskiej konserwator zabytków Małgorzacie Dojnowicz, producentowi muzycznemu i Wiktorowi Szczygło, kompozytorowi tworzącemu muzykę z pogranicza folku, basowej elektroniki i muzyki popularnej. Doceniono też pracę historyka i regionalisty Zbigniewa Romaniuka.

Dotychczas nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego otrzymało ok. 90 osób. Wśród nich są m.in. Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz i twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.