powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Prapremiera "Yemayi - Królowej Mórz" w Operze Wrocławskiej

Opera Zygmunta Krauzego "Yemaya - Królowa Mórz" to najnowsza produkcja Opery Wrocławskiej. Prapremiera spektaklu - adresowanego zarówno do widzów dorosłych, jak i dzieci - odbędzie się 1 października.

Zygmunt Krauze napisał tę operę na specjalne zamówienie Opery Wrocławskiej. - Yemaya to moja siódma opera, po kompozycji sześciu poprzednich bardzo chętnie przyjąłem zaproszenie do napisana trochę lżejszego utworu. To spektakl, który w sensie muzycznym jest bardziej przystępny - powiedział w środę podczas konferencji prasowej kompozytor.

Autorka libretta Małgorzata Sikorska-Miszczuk podkreśliła, że inspiracją była myśl, że człowiek może zawsze wybrać: "czy będzie konfrontował się ze światem, czy ucieknie pod wodę, do podwodnego świata".

Tytułowa Yemaya to bogini pojawiająca się w afrykańskich oraz afroamerykańskich wierzeniach religijnych. Sikorska-Miszczuk podkreśliła, że kult Yemayi kwitnie również współcześnie. - To bogini-matka, opiekunka; bóstwo związane z oceanem - mówiła.

Dodała, że napisane przez nią libretto to baśniowa historia o chłopcu, który trafia do podwodnego królestwa rządzonego przez Yemayę. "Ale jednocześnie ta historia ma współczesne konotacje, mówi o problemach, z którymi mierzy się współczesny świat" - mówiła.

Reżyser spektaklu Hanna Marasz również zwróciła uwagę na wielowątkowość opowieści. = Jest tu mowa o skutkach wojny, oddziaływaniu człowieka na przyrodę, o trudnych relacjach, czy stracie bliskiej osób - wyjaśniła.

Prapremiera spektaklu "Yemaya - Królowa Mórz" odbędzie się 1 października.