powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 18. Festiwal Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł"

- W tym roku z 6 propozycji, aż 5 to spektakle, w których własna historia artysty stała się albo inspiracją, albo podstawą do ich stworzenia - powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu Edyta Kozak. 18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł" - od 4 października.

Spektakle prezentowane będą w Nowym Teatrze i w Studio teatrgalerii.

- Mamy przed sobą ponad tygodniową imprezę. Po raz pierwszy mamy taką sytuację na festiwalu, że wszyscy zaproszeni artyści gościli już u nas wcześniej. Mam nadzieję, że stworzy to taką atmosferę bliskości. Wiąże się z tym długotrwała relacja, którą udało się nam z nimi stworzyć - powiedziała podczas konferencji prasowej w Barze Studio Edyta Kozak.

- Mamy sześciu artystów i z każdym z nich wiąże mnie wiele historii. W tym roku z sześciu propozycji, aż pięć - to są spektakle, w których własna historia artysty stała się albo inspiracją, albo podstawą do stworzenia tych spektakli. Zależało mi też, żeby sami artyści wystąpili - wyjaśniła.

Edyta Kozak przypomniała, że od 2008 r. zaprasza na festiwal artystów, którzy przygotowują przedstawienie z osobami, które się zgłoszą do udziału, tzw. "lokalsami".

- Tym razem chciałabym przyjrzeć się pokoleniu, które za chwilę obejmie instytucje kultury i pokazać, jak sztuka tańca odnosi się do pytań o wykluczenie, o sposoby radzenia sobie z traumami z dzieciństwa, o edukację. I też pytań na temat tabu, miejsca ciała w prywatnej i publicznej przestrzeni - podkreśliła.

Jak napisała kurator Festiwalu "Ciało/Umysł" w programie, "ideę tegorocznego festiwalu odzwierciedlają słowa: >>przekraczanie<< oraz >>przyjemność<<. Czytane razem, bądź oddzielnie, pozwalają różnie interpretować rozpięte między nimi sensy - od prób roztopienia się w przyjemności po szukanie nowych dróg w życiu i sztuce".

"Zaproszeni artyści dotykają takich tematów, jak przekraczanie własnych ograniczeń, by w pełni czerpać przyjemność z życia; porzucanie starych schematów i budowanie siebie na nowo, czy poszukiwanie przyjemności totalnej poprzez ciało" - czytamy w tekście Kozak.

W programie 18. Festiwalu "Ciało/Umysł" znalazło się 6 przedstawień tanecznych i zdarzeń performatywnych. 4 października w Studio teatrgalerii odbędzie się premiera solo tanecznego "Le journal secret" w wykonaniu i choreografii Izy Szostak. Spektakl pokazany zostanie także 5 października.

Również 4 i 5 października widzowie będą mogli obejrzeć spektakl "Trigger of Happiness", w którym wystąpią polscy uczestnicy warsztatów z portugalskimi choreografami i twórcami tego przedstawienia Aną Borralho i Joao Galante (Studio teatrgaleria).

8 października w Nowym Teatrze odbędzie się polska premiera spektaklu "CHROMA_don't be frightened of turning the page" wg pomysłu i w wykonaniu włoskiego artysty wizualnego Alessandra Sciarroniego. Polski tancerz i choreograf Rafał Dziemidok zaprezentuje swój spektakl "Jak tańczyć aż po (życia) kres" również 8 i 9 października w Nowym Teatrze, tam też na 9 października zaplanowano polską premierę solo tanecznego pt. "Dancer of the Year" Amerykanina Trajala Harrella.

11 i 12 października w Nowym Teatrze będzie można obejrzeć spektakl "to come (extended)" wg pomysłu i w choreografii Dunki Mette Ingvartsen.

Zaplanowano również wieczorne spotkania z twórcami przedstawień: 4 października odbędzie się spotkanie z Aną Borralho z Portugalii, a 5 października - spotkanie z Izą Szostak (oba w Studio teatrgalerii). Na 9 października zaplanowano spotkanie pt. "Exchange/ Change" z trzema artystami - Rafałem Dziemidokiem, Trajalem Harrellem z USA i Alessandro Sciarronim z Włoch, a 11 października odbędzie się spotkanie z duńską choreografką Mette Ingvartsen (oba w Nowym Teatrze).

Nową propozycją dla widzów festiwalu będą 20-minutowe spotkania przed spektaklami pt. "zaPOZNAJmy się", wprowadzające w kontekst i specyfikę danego przedstawienia. Poprowadzi je dziennikarka Anna Sańczuk.

Festiwal zakończą wieczorem 12 października warsztaty taneczne, turniej oraz party w rytmach lindy hop (taniec do muzyki jazzowej wywodzący się z nowojorskiego Harlemu).

Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i władze m.st. Warszawy.