powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Konfrontacje Teatralne: program polski

W programie tegorocznych Konfrontacji Teatralnych nie zabraknie niezwykłych polskich i lubelskich spektakli oraz najciekawszych premier ostatniego sezonu.

Festiwal otworzy "Cisza w Troi". To efektowne widowisko plenerowe z mocnym społecznym przesłaniem, zainspirowanym wydarzeniami w Syrii.

Z kolei "#chybanieja" w reżyserii Pawła Passiniego reaguje żywo na problemy, które emocjonują opinię publiczną, a premiera spektaklu ożywiła dyskusję o prawach do wolności tworzenia. W nieco lżejszym tonie pozostają spektakle "Wieczór Trzech Króli" - jedna z najciekawszych inscenizacji szekspirowskich ostatniego sezonu z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, oraz "Turnus mija a ja niczyja" - melancholijna i zabawna wyprawa do świata operetki. Reżyser, Cezary Tomaszewski w surrealistyczny sposób odtwarza uzdrowiskową rzeczywistość, dopełniając ją muzyką.

Tegoroczne Konfrontacje to także premiera najnowszego spektaklu Janusza Opryńskiego. "Wszystko płynie" to opowieść o człowieczeństwie w czasach próby, stanowiąca swoiste post scriptum do "Punktu Zero. Łaskawe".

W ramach Młodych Konfrontacji zobaczymy spektakle najciekawszych młodych twórców. "Polskie rymowanki albo ceremonie" to świeże spojrzenie na rodzinne tradycje w hip-hopowej odsłonie. XIX-wieczny dramat "Woyzeck" w interpretacji Macieja Gorczyńskiego dopełnia taniec i ruch. "Gęstość zaludnienia" to intensywny, pełen emocji spektakl - kolejna festiwalowa propozycja bazująca na twórczości Swietłany Aleksijewicz.