powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Robert Bondara i Jacek Tyski w Operze Nova

W tym tygodniu z Baletem Opery Nova pracować będą dwaj znakomici choreografowie i tancerze związani z Polskim Baletem Narodowym.

Robert Bondara - w Operze Nova "zadomowiony" od 2011 r., kiedy wystawił swój pierwszy balet współczesny, a obecnie uznany już artysta współpracujący z europejskimi zespołami, przyjeżdża do Bydgoszczy specjalnie na próby swego dyptyku baletowego do utworów Karola Szymanowskiego. Świat muzyki Szymanowskiego, najsłynniejszego polskiego kompozytora i jednego z największych twórców europejskich I. połowy XX wieku, to wyjątkowe emocje i żywioł melodii, dziś szczególnie inspirujący twórców teatralnych.

W 137. rocznicę urodzin Kompozytora Opera Nova zaprasza do wysłuchania i zobaczenia na scenie dwóch jego dzieł. "Stabat mater" na balet i orkiestrę, z udziałem śpiewaków to nastrojowy muzyczny obraz do średniowiecznego tekstu, misterium Matki opłakującej Syna. Jedynie w Operze Nova utwór ten wystawiany jest w wersji scenicznej, z udziałem tancerzy!

"Harnasie" (na zdjęciu) to balet-pantomima, na balet, głosy solowe, chór i orkiestrę. Na jego powstanie wpływ miały pobyty Szymanowskiego w Zakopanem i odkrycia polskiego folkloru podhalańskiego. Pomysł baletu skrystalizował się ostatecznie na weselu przyjaciół kompozytora: młoda dziewczyna w przededniu swego ślubu poznaje i zakochuje się w Harnasiu (dzisiejszym chuliganie ?). Na weselu dochodzi do wtargnięcia bandy zbójników i wielkiej bijatyki z gośćmi (oczywiście przekazanej tańcem!). Kogo wybierze Młoda: zostanie z rodziną, czy pójdzie za głosem serca - w góry?

Balet Opery Nova jest zespołem młodym i dynamicznym, zdolnym przekazać w wymagającym wytrzymałości fizycznej tańcu współczesnym, opowieści pełne podniosłego nastroju lub góralskiej energii. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Na wieczór z baletami zapraszamy w sobotę i poniedziałek, 5 i 7 października o godz. 19.

Drugim gościem Baletu Opery Nova będzie Jacek Tyski. Ten twórca o znaczącym dorobku artystycznym w teatrach zagranicznych i polskich, po raz pierwszy współpracujący z bydgoskimi tancerzami, od 24 września przygotowywać będzie "Coppelię" Léo Delibes'a. Ten balet komiczny również po raz pierwszy pojawi się na naszej scenie w całej jej 63-letniej historii.

Pracownie stolarskie, krawieckie, plastyczne odbyły już spotkania z realizatorami. Do magazynów trafiają pierwsze partie zakupów. W kostiumach szykuje się "Francja-elegancja": tancerki zaprezentują się w mniej lub bardziej klasycznych baletowych "paczkach"... w urocze groszki, paseczki, pastelowych kolorach. Na głowach - a jakże! - bereciki. Projekty kostiumów wyszły spod ręki znakomitej tancerki, Marty Fiedler. Scenografia Olgi Skumiał, nowoczesna, z ciekawą fakturą dekoracji, w pogodnych kolorach morelowego różu, łagodnego błękitu, stwarza przyjazną aurę. W zamierzeniu Opery Nova jest, aby balet ten podbił serca widzów w każdym wieku i konkurował o ich sympatię z "Dziadkiem do orzechów".

W sprzedaży już są bilety na spektakle premierowe (9 i 10 listopada) oraz na późniejsze terminy: 12 listopada br. i 21, 22, 23 lutego 2020 r.