powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Magda Hueckel w Promocyjnej

2 października o godz. 18, w Galerii Promocyjnej na Ryneku Starego Miasta 2 odbędzie się wernisaż wystawy Magdy Hueckel "Niech to imię żyje w Tobie".

Wystawa "Niech to imię żyje w Tobie" to nowa odsłona realizowanych w latach 2005-2019 cykli: "Autoportrety - Wyciszone", "Autoportrety Obsesyjne" i "Autoportrety Odobsesyjne", "REM", "Rytuały" oraz "Rytuały. Oczyszczenie". Obok fotografii teatralnej Magdy Hueckel prace te stanowią ważną część jej twórczości artystycznej i jednocześnie są silnym, osobistym nawoływaniem do zwrócenia uwagi na tabu, jakim jest walka z chorobą i przemijanie.

Z jednej strony prezentowane cykle mogą być odbierane fragmentarycznie jako nawiązanie do kolejnych etapów życia artystki. Z drugiej zaś w każdym widoczne jest przełamanie konwencji i niespodziewana przepowiednia tego, co nadchodzi. Próba zmierzenia się z nieuchronnym fatum, niewytłumaczalnym lękiem, widoczna jest w sekwencyjności obrazów. Odniesienie do cielesności, osobistych przeżyć, lęków, ale też pojawiającej się z czasem akceptacji wydarzeń jest szczególnie istotne w kontakcie widza z prezentowanymi pracami. Artystka fotografuje to, co niematerialne, niewidzialne i odarte z kontekstu, a jednocześnie silnie odnoszące się do sfery emocji i intymności. To, co charakterystyczne dla współczesnych prac Hueckel, to dążenie do fizycznego i emocjonalnego oczyszczenia przez działania performatywne związane z naturą.

*

OPROWADZANIE KURATORSKIE: 5 października (sobota) o godzinie 13.00