powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Finał projektu Off Opera 2019

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zaprasza na niezwykły finał tegorocznej edycji projektu Off Opera, który odbędzie się 29 września o godz. 18 w Domu Tramwajarza, ul. Słowackiego 19-21.

Moniuszko: sceny domowe i operowe

Off Opera zderza działania muzyczno-teatralne z kulturą alternatywną, czyniąc z muzyki integralną część miejskiego życia. W tym roku z ulic przenosi się do naszych domów i mieszkań. Sięga po twórczość Stanisława Moniuszki - ojca opery narodowej - by na nowo odczytać ją przez pryzmat naszych doświadczeń i wspomnień. Projekt nosi tytuł Moniuszko: sceny domowe i operowe. Utwory polskiego kompozytora są punktem wyjścia dla opowieści i scen rodzajowych związanych z życiem rodzinnym.

We wrześniu 2019 w czterech miastach Wielkopolski odbyły się warsztaty: "Co ludzie powiedzą?" (Pobiedziska), "W strasznym dworku" (Gniezno) oraz "Straszne obrazy" (Pleszew i Poznań). Główną inspiracją działań była opera "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, która wdzięcznie parodiuje relacje między domownikami szlacheckiego dworu. Idea "portretu rodzinnego" stała się tematem przewodnim finałowego pokazu Off Opery, w którego tworzenie zaangażowani są wszyscy uczestnicy projektu.

29 września 2019 w naszym "strasznym dworze", zainscenizowanym w poznańskim Domu Tramwajarza, zamiast portretów prababek głos zabiorą młodzi opowiadacze, którzy podzielą się zmyślonymi lub prawdziwymi legendami rodzinnymi. Opowiedzą o naszych dalekich i bliskich krewnych, wyciągną na wierzch ich tajemnice, pożartują z ich zachowań. Wtórować im będzie chór seniorów, który wyśpiewa historię zwaśnionego małżeństwa i odegra mrożące krew w żyłach, a czasami przezabawne sceny domowe. Reszta historii ukryta będzie w obrazach - portretach i fotografiach zdobiących ściany "rodzinnej posiadłości". W sentymentalnej podróży po meandrach rodowych historii towarzyszyć nam będzie muzyka improwizowana oraz aranżacje utworów Moniuszki przygotowane przez Jakuba Królikowskiego.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!