powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Jubileusz Beaty Buczek-Żarneckiej w Miejskim

Beata Buczek-Żarnecka, aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, 5 października, obchodzić będzie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Tego wieczoru aktorka zagra rolę cieszącej się życiem Barbary w spektaklu "Następnego dnia rano".

Beata Buczek-Żarnecka, Aktorka - Diament na Naszej Scenie, Żadnej Roli się Nie Boi, Bezwzględnie Profesjonalna, Misternie Tkająca Kreacje, Zapierająca Dech w Piersiach, Monumentalna i Delikatna, Dumna i Tragiczna, Hipnotyzująca, Energiczna i... można by tak w nieskończoność wymieniać jej artystyczne przymioty.

Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Debiutowała rolą Justysi w "Mężu i żonie" Fredry w reżyserii Aleksandry Górskiej na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (1988, PWST). Grała również na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 1994 roku aktorka, naszego Teatru, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Subtelna, delikatna blondynka o niezwykłej sile charakteru. Nieugięta. Obdarzona doskonałym głosem i perfekcyjnym warsztatem scenicznym. Grywa role pomnikowe, monumentalne, jak tytułowe w "Antygonie" Sofoklesa, czy w "Balladynie" Słowackiego, ale także te wymagające niezwykłej wrażliwości, kruchości wręcz, jak Shelley w "Ontologicznym dowodzie na moje istnienie" Joyce Carol Oates, czy Jerri w "Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich" Frasera.

Bywa dumna i wyniosła - w "Królowej Śniegu" czy "Pokojówkach", tragiczna - w "Tramwaju zwanym pożądaniem", zwariowana i szalona w "Dniu świra" czy nieprzewidywalna w "Związku otwartym".

Nie boi się wyzwań, balansowania na linie i gry va banque, co udowodniła magicznym recitalem "Życia garść" poświęconym Annie Jantar. Rolą Barbary energetycznej mamy i teściowej, która cieszy się życiem w "Następnego dnia rano" Quiltera, przywraca widzom wiarę w sens życia i miłość.

We wszystkich wcieleniach zachwyca, uwodzi, budzi emocje i na długo pozostaje w pamięci widzów. Wielokrotnie nagradzana za sceniczne kreacje z ogromną pokorą podchodzi do swojego zawodu i powołania. Publiczność, zwłaszcza jej męska część - po prostu ją kocha.

Życząc artystce wielu nowych wspaniałych sukcesów artystycznych, nagród, wyróżnień, uwielbienia widzów, wymarzonych ról, niesłabnących sił twórczych i zadowolenia z obranej drogi składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.

Dyrekcja i Zespół Teatru Miejskiego w Gdyni

---

Na zdjęciu: Beata Buczek-Żarnecka w spektaklu "Następnego dnia rano"