Kraków. Akcja "60+kultura" w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska bierze udział w akcji "60+kultura". Dzięki temu seniorzy mogą zakupić bilet na spektakl "Norma" Vincenza Belliniego w dniach 28 i 29 września 2019 roku w specjalnej cenie 25 zł. Bilety dostępne są wyłącznie w Kasie Opery, a ich ilość jest ograniczona.

Kampania "60+kultura" to inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. Odbywa się w wielu instytucjach kultury w całej Polsce w weekend 28-29 września 2019 roku.

W tych dniach na krakowskiej scenie zabrzmi "Norma" Vincenza Belliniego w reżyserii Laco Adamika. Opera od momentu premiery w 1831 roku pozostaje stale na afiszach teatrów operowych całego świata, a jej popularność nie osłabła. Wspaniała aria tytułowej bohaterki "Casta diva" czy duet "Mira, o Norma" weszły do operowego kanonu. Krakowska inscenizacja miała swoją premierę w październiku 2017 roku. Adam Czopek pisał wówczas:

Realizatorzy: Laco Adamik - reżyseria, Barbara Kędzierska - scenografia i Maria Balcerek stworzyli efektowne teatralnie przedstawienie, a dobrana obsada pod czujną batutą dyrygenta [Tomasza Tokarczyka] zapewniła widowni ogrom wspaniałych emocji. Głośna owacja na stojąco zgotowana wykonawcom i realizatorom po zakończeniu przedstawienia była tego najlepszym dowodem. () to piękne dzieło, uchodzące za kwintesencję włoskiego belcanta. (Adam Czopek, portal Maestro, 30.10.2017)

Podczas spektakli 28 i 29 września przewidziane są dwie obsady. W piątek tytułową partię zaśpiewa Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk wystąpi jako Pollione, a kapłanką Adalgisą będzie Monika Korybalska. W sobotę w tych partiach usłyszymy: Karinę Skrzeszewską, Paolo Lardizzone oraz Agnieszkę Cząstkę-Niezgódkę. Ponadto występują: Wołodymyr Pańkiw i Szymon Kobyliński (Oroveso), Agata Dembska-Kornaga (Clotilde), Krzysztof Kozarek i Jarosław Bielecki (Flavio) oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego