powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Opole. Trzy premiery w nowym sezonie Teatru im. Kochanowskiego

Trzy premiery przedstawi w nowym sezonie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Ze względu na rozpoczynający się na początku przyszłego roku generalny remont siedziby placówki, zostanie położony większy nacisk na koprodukcje z innymi teatrami z całej Polski.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiono plan pracy tej placówki na najbliższe miesiące. W nowym sezonie publiczności teatru zostaną zaprezentowane trzy premiery.

- Jeszcze we wrześniu czeka nas premiera otwierająca sezon: "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Janusza Opryńskiego, czyli wybitna adaptacja powieści wszech czasów, która podejmie próbę wskrzeszenia ponadczasowej myśli i niepohamowanej wyobraźni Bułhakowa. W październiku, na Małej Scenie, zaprezentujemy po raz pierwszy "Prezydentki" Wernera Schwaba w reżyserii, znanego już opolskiej widowni Giovanny'ego Castellanosa. Kontrowersyjny dramat dotknie tego, co najlepiej skrywane przez nasze społeczeństwo. W głównych rolach: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska oraz Judyta Paradzińska. Ostatnią premierą tego roku będzie natomiast realizacja zwycięskiego projektu 3. edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia. - "Czarne skóry, białe maski" w reżyserii Wiktora Bagińskiego to próba odkrycia polskiej "czarności" i konfrontacji naszych historycznych tradycji ze współczesnymi realiami. Premiera na Scenie Modelatornia już w listopadzie tego roku - poinformował Norbert Rakowski, dyrektor teatru.

Z powodu rozpoczęcia przebudowy budynku teatru i związanych z nim prac ekip remontowych, dyrekcja opolskiego teatru podjęła decyzję o podjęciu szerszej współpracy z innymi teatrami. W jej ramach mają powstać koprodukcje z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem im. Willama Horzycy w Toruniu.

Według zapewnień Rakowskiego, teatr będzie działał nawet w czasie prac remontowych. Do końca marca 2020 roku spektakle z Małej Sceny oraz Sceny Bunkier będą prezentowane na Scenie Modelatornia.

Na listopad zaplanowano III edycję Opolskiego Maratonu Teatralnego. W trakcie trzech dni zostanie zaprezentowanych sześć opolskich spektakli. Coroczny przegląd naszych najnowszych i najciekawszych produkcji obejmie takie tytuły jak: "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Janusza Opryńskiego, "Podróż za jeden uśmiech" w reżyserii Piotra Ratajczaka, "Wątpliwość" w reżyserii Norberta Rakowskiego, "Reality Show(s). Kabaret o rzeczach strasznych" w reżyserii Jana Hussakowskiego, "Grotowski non-fiction" w reżyserii Katarzyny Kalwat i "Czarna skóra, białe maski" w reżyserii Wiktora Bagińskiego.

W rozpoczynającym się sezonie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, jako pierwszy w Polsce, przystąpi do organizacji ETC zrzeszającej najważniejsze teatry w całej Europie. Zdaniem Rakowskiego, będzie to szansa na nawiązanie współpracy na arenie międzynarodowej oraz realizacja zupełnie nowych projektów i wyjazdów festiwalowych. Oficjalne przystąpienie do ETC odbędzie się w ramach listopadowej konferencji w Amsterdamie.