Dyskusja o działalności Instytutu Teatralnego

30-07-2013
06-02-2014
Czy Warszawa nie potrzebuje Macieja Nowaka?
Po prostu nie mogę zrozumieć, dlaczego uznany menadżer kultury, który przez pięć lat z powodzeniem kierował teatrem Wybrzeże, a następnie stworzył od podstaw instytucję, którą z rozmachem rozwijał przez 10 lat, nie jest w stanie przebrnąć przez etap formalny żadnego konkursu na prowadzenie instytucji kultury w Warszawie - pisze Agata Diduszko-Zyglewska w Dzienniku Opinii.
17-01-2014
Z punktu widzenia ministerstwa
O Instytucie Teatralnym, o krakowskim Starym, a także o Teatrze Telewizji, znaczeniu związków zawodowych, finansowaniu teatrów samorządowych i nieuchronnej reformie. O mijających i nadchodzących wydarzeniach z ministrem Zdrojewskim rozmawia Jacek Cieślak w Teatrze.
18-12-2013
Teatr sporu o mur graniczny - hity, kity i skandale 2013
To był rok zawirowań, demonstracji, skandali. Wydarzenia artystyczne trafiały się jak rodzynki - podsumowanie Jacka Cieślaka w Rzeczpospolitej.
25-09-2013
Warszawa. Odpowiedź na list ws. konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego
W związku z pytaniami dotyczącymi ogłoszonego w dniu 2 września 2013 r. konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, w tym z listem otwartym sygnowanym przez grono 218 przedstawicieli świata kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego uprzejmie informuje:
23-09-2013
Konformy: Nowak
Może minister wie, że nie stać go na Nowaka, bo na Nowaka może sobie pozwolić tylko silna władza. Czyli taka, która nie zachowuje się konformistycznie wobec samej siebie - pisze Joanna Krakowska w Dwutygodniku Stronie Kultury.
21-09-2013
Warszawa. Spotkanie ws. Instytutu Teatralnego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego. Placówka powstała z inicjatywy Macieja Nowaka, który wraz z zakończeniem obecnego roku żegna się z IT. Jakie będą losy tej instytucji? - dziś spotkanie.
18-09-2013
Jeszcze w sprawie Instytutu Teatralnego
Czytam list otwarty w sprawie przyszłości Instytutu Teatralnego i nazwiska sygnatariuszy. Część osób znam, lubię, szanuję. Ale te podpisy są oczywiste i przewidywalne - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu w portalu onet.pl.
17-09-2013
Maciej Nowak w TOK FM
- Tylko niepokorna postawa, w której przez cały czas zadaje się trudne pytania, jest atrakcyjna intelektualnie. Środowiska intelektualne powinny być w opozycji do każdej władzy, powinny zadawać niewygodne pytania... - fragmenty rozmowy z dyrektorem Instytutu Teatralnego Maciejem Nowakiem w Radiu TOK FM.
16-09-2013
Warszawa. Czy linia programowa IT zostanie zachowana?
Dziesięć lat temu pojawiła się jedna z najważniejszych w Polsce inicjatyw społeczno-kulturalnych w Polsce. Ludzie interesujący się kulturą i teatrem oraz artyści postanowili wywalczyć powstanie instytucji, która stałaby się nowym głosem w sprawach związanych z widowiskami, szeroko pojętym teatrem oraz byłaby miejscem dyskusji i azylem dla pionierskich pomysłów teatralnych.
13-09-2013
Warszawa. Artyści, ludzie kultury piszą do ministra ws. Instytutu Teatralnego
Prawie 250 osób, m.in. Agnieszka Holland, prof. Maria Janion, Sylwia Chutnik, Dorota Masłowska, Monika Strzępka, Paweł Demirski, Paweł Łysak, podpisali się pod listem do ministra kultury ws. przyszłości Instytutu Teatralnego w Warszawie.
10-09-2013
Warszawa. Jaka przyszłość Instytutu Teatralnego?
Ministerstwo Kultury ogłosiło konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego. Jego nazwisko mamy poznać do 15 listopada. Już dziś wiadomo, że nie będzie to obecny szef placówki Maciej Nowak.
10-09-2013
Grillowany
- Jedni uważają, że jestem jakimś superprezesem polskiego teatru, że mam centralę w domu i przełączam wtyczki, ustawiam hierarchię. Przez innych jestem traktowany jak chłopiec w krótkich majtkach, choć mam prawie 50 lat, a teatrem zajmuję się od 30 - mówi Maciej Nowak w Newsweeku.
07-08-2013
Instytut Teatralny - żywa skarbnica pamięci teatru polskiego
- To miejsce nie jest chłodnym urzędem do spraw teatru, ale ośrodkiem, który ma stymulować polskie życie teatralne na bazie dokumentacji i zbiorów. To od 10 lat staramy się robić - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak.
07-08-2013
Nagła troska o muzeum?
Chciałbym zapytać, dlaczego chce pan, panie dyrektorze, zwolnić najbogatszą w Polsce instytucję kultury, Teatr Wielki w Warszawie, ze statutowego obowiązku wspierania i tworzenia warunków do funkcjonowania Muzeum Teatralnego, z którym związana była organizacyjnie od początku istnienia, tj. od 1965 r.? - Andrzej Kruczyński, kierownik Muzeum Teatralnego w odpowiedzi Maciejowi Nowakowi, dyrektorowi Instytutu Teatralnego.
07-08-2013
Pogadajmy o Instytucie
Grzegorz Niziołek, a także Krystyna Duniec w osobnym tekście (oba zostały opublikowane w e-teatrze), bronią Instytut Teatralny podając rozmaite przykłady jego inicjatyw, które przeczą zarzutowi o jednostronności ideologicznej. Akurat "Teatr" w bloku poświęconym 10-leciu Instytutu umieścił przegląd wszystkich tych działań, niektóre odnotowując z uznaniem. Polemiści jednak nie odnoszą się do istoty zarzutów, które pozwoliłem sobie sformułować - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu w Onecie.
07-08-2013
W odpowiedzi pani doktor Baniewicz
Przeczytałem jeszcze raz cały wywiad i nie znalazłem tam żadnej uwagi na temat mojej oceny książki Elżbiety Baniewicz (przypomnę też, że sam w rozmowie nie uczestniczyłem). Paweł Płoski jedynie przypomina, że upominałem się o biografie wielkich naszych twórców przy okazji jednej z konferencji organizowanych przez Instytut - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
06-08-2013
Kilka kamyków do ogródka "Teatru"
Czytałam materiały o jubileuszu Instytutu jak scenariusz do filmu pt: "Jak być małym, prowincjonalnym zawistnikiem". Maciej Nowak nie jest bohaterem mojego romansu, ale trudno mu odmówić zasług. Trzy zapyziałe pokoiki przy ZASP-ie przekształcił w instytucję fantastyczną, żywą i otwartą a nade wszystko przyjazną. Zdecydowanie wykorzystał szansę jaką dostał jako dyrektor Instytutu - pisze Elżbieta Baniewicz.
31-07-2013
Kilka zdań na dziesięciolecie Instytutu Teatralnego
Podyskutujmy. Określmy oczekiwania wobec Instytutu, pomyślmy, czego oczekujemy. Ferment został już zaczyniony, złóżmy swoje propozycje i - też COŚ zróbmy. Może zaproponujmy Instytutowi Teatralnemu współpracę, wpłyńmy - jeśli tego chcemy - na uruchomienie innego nurtu działania. Czy ktoś ma jakiś inny, lepszy pomysł na to miejsce? Jakoś nie słyszałam, nawet od najbardziej narzekających - komentarz Magdaleny Raszewskiej.
31-07-2013
Prof. Wojciech Dudzik o dziesięcioleciu Instytutu Teatralnego
W związku z zainicjowaną przez prof. Grzegorza Niziołka dyskusją o działalności Instytutu Teatralnego prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, prof. Wojciech Dudzik, upoważnił nas do opublikowania listu, jaki skierował do dyrektora i pracowników Instytutu z okazji dziesięciolecia jego istnienia.
30-07-2013
Instytut Teatralny i śmierć teatrologii polskiej
Jeśli teatrologia polska umarła, to stało się to na wiele lat zanim powstał Instytut, a umarła z nudów i bezczynności, z personalnych układów i dobrego samopoczucia oraz przekonania, że publikowanie fiszek i kronik to nauka - pisze prof. Dariusz Kosiński.
30-07-2013
Jacek Kopciński w odpowiedzi polemistom
Redaktor Naczelny Teatru, Jacek Kopciński w odpowiedzi na trzy polemiczne teksty, Grzegorza Niziołka, Krystyny Duniec i Dariusza Kosińskiego, opublikowane na wortalu e-teatr, dotyczące wywiadu z Maciejem Nowakiem (nr 7/8 "Teatru").
29-07-2013
Kto tu jest ideologiem?
O co chodzi z tą ideologią w Instytucie Teatralnym? - nasuwa się pytanie po lekturze wywiadu z Maciejem Nowakiem, którym redakcja "Teatru" postanowiła uczcić dziesięciolecie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - pyta prof. Krystyna Duniec.
29-07-2013
Porozmawiajmy o Instytucie Teatralnym
Czasopismo "Teatr" postanowiło uczcić dziesięciolecie istnienia Instytutu Teatralnego w sposób nielaurkowy - krytycznie. Intencja słuszna, bo każdej działalności publicznej jest potrzebna krytyka. Krytyka zamieniła się jednak w atak, który uderzył zarówno personalnie w Macieja Nowaka (i jego medialny wizerunek), jak i prowadzoną przez niego instytucję. Mieszanie tych dwóch porządków nie wydało mi się szczególnie eleganckie - pisze prof. UJ Grzegorz Niziołek.
24-07-2013
Mistrz Fior
O co właściwie mam pretensje do Nowaka? Przede wszystkim o to, że jako dyrektor Instytutu Teatralnego występuje w wielu innych rolach, których, moim zdaniem, nie powinien się podejmować, ponieważ powodują kolizję interesów i w efekcie źle wpływają na wizerunek Instytutu - pisze Wojciech Majcherek w komentarzu do wywiadu z Maciejem Nowakiem na łamach Teatru.
24-07-2013
Trendsetter na urzędzie
- To, co dla mnie jest najważniejsze, to obrona teatru publicznego, czyli polskiego gospodarstwa teatralnego. Moim zdaniem zupełnie niefrasobliwie media, samorządy i urzędnicy dali się ponieść euforii związanej z teatrami prywatnymi. Uważam, że dyrektor Instytutu Teatralnego powinien w sposób bardzo wyrazisty bronić teatru publicznego i dorobku drugiej połowy XX wieku, bo decyzja o upaństwowieniu teatrów przyniosła wielkość polskiemu teatrowi - mówi Maciej Nowak, dyrektor IT, w wywiadzie dla pisma Teatr.