powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Berlin. W Maxim Gorki Theater ruszył Instytut Politycznego Głosu, nowy projekt Marty Górnickiej

W nadchodzącym sezonie Marta Górnicka - reżyserka i autorka, laureatka Paszportu POLITYKI 2018, będzie kontynuować swoje poszukiwania w domenie politycznego wymiaru języka oraz nowoczesnego teatru chórowego dzięki powstaniu INSTYTUTU POLITYCZNEGO GŁOSU w Maxim Gorki Theater w Berlinie.

INSTYTUT działa od początku września 2019 i jest centrum warsztatowym pracy z kolektywnym głosem/ciałem oraz językiem oraz laboratorium społecznym, które działa na rzecz budowania otwartych, różnorodnych wspólnot oraz wzmacniania strategii oporu i krytyki wobec przemocy w życiu społecznym. Poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak używać głosu dla wolności?

Górnicka zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki swojej innowacyjnej pracy z chórami. W swoich spektaklach często bada relację między indywiduum i społeczeństwem i eksperymentuje z nowymi formami kolektywnych chórowych głosów.

Praca w INSTYTUCIE GŁOSU POLITYCZNEGO odbywa się na następujących polach:

+ INSTYTUT wchodzi na tereny sporne, nie waha się przekraczać zasadę "no platform" i reguły poprawności politycznej,

+ INSTYTUT jest otwarty na pracę z osobami o skrajnych poglądach, korzysta z języków i głosów radykalnych kontr-publiczności, spotyka dosłownie ciała i języki INNYCH,

+ ZESPÓŁ PERFORMERSKI INSTYTUTU eksperymentuje w dziedzinie nowoczesnych technik ciało/głos i polifoniczności,

+CHÓR CHOREO inicjuje prace nad techniką taneczną i choreografią kolektywności,

+ INSTYTUT tworzy chórowe libretta, manifesty, odezwy, inicjuje debaty społeczne, akcje performatywne i polityczne interwencje w przestrzeni publicznej,

+ INSTYTUT inicjuje prace w praktycznym wymiarze w duchu intersecional feminism i pamięci zbiorowej,

+ INSTYTUT podejmuje pracę i badania nad warsztatem nowego społeczeństwa - praktykami zabierania głosu, oddawania głosu, słuchania i słyszenia.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie MAXIM GORKI