Kraków. Japońska opera "Zapomniani chłopcy" w Operze Krakowskiej

W piątek o godz. 19 w Operze Krakowskiej będziemy gościć zespół z Japonii, który przedstawi muzyczną opowieść o trudnych dziejach chrześcijaństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni pt. "Zapomniani chłopcy" - poinformowała PAP Małgorzata Dąbrowa-Kostka z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

"Inspiracją do napisania opery było przesłanie misyjne ojca Maksymiliana Kolbe, którego sylwetka jest dobrze znana także w czasach współczesnych w Japonii" - napisała Małgorzata Dąbrowa-Kostka.

Utwór muzyczny jest wystawiany na scenach Japonii i Europy od kilkunastu lat i zyskał przychylność Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas wrześniowej wizyty w Polsce japońscy artyści zaprezentują operę również w Niepokalanowie, Warszawie i Oświęcimiu.

Kompozytorem "Zapomnianych chłopców" jest Minao Shibata, a tekst napisał Edward Ishita.

Dyrygentem będzie Zygmunt Magiera. W przedstawieniu występują soliści japońskich scen operowych oraz - gościnnie - artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

Opera przedstawia historię, która rozpoczyna się, "gdy duch ojca Kolbe pojawia się na wzgórzu usłanym opuszczonymi grobami". "Chce on wskrzesić wspomnienia o czterech zapomnianych chłopcach. Chłopcy ci byli uczniami misjonarza Franciszka Ksawerego i jako pierwsi japońscy wysłannicy wyruszyli z portu w Nagasaki w podroż do Europy, gdzie zostali ciepło przyjęci. Ale po powrocie z tej wspaniałej ośmioletniej podróży napotkali przeciwności w szerzeniu wiary. Ówczesny władca Japonii Toyotomi Hideyoshi wydał dekret o zakazie chrześcijaństwa" - czytamy w streszczeniu libretta.

Organizatorem polskiego tournee i producentem spektaklu jest Tokijskie Towarzystwo Operowe.

Jak podała Małgorzata Dąbrowa-Kostka, przedstawienie operowe otrzymało osobistą rekomendację kardynała Nagasaki Manyo Maeda. Występy japońskich artystów zorganizowano z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego