powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. 24. Konfrontacje Teatralne: program zagraniczny

W nurcie zagranicznych spektakli w programie Konfrontacji Teatralnych pozostaniemy w tym roku wyłącznie na wschodzie. Być może w Lublinie spojrzenie akurat w tamtym kierunku pozostaje naturalne, a z różnych powodów warto się interesować tym, co się dzieje u naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

Twórczości Kiriłła Sieriebriennikowa będą poświęcone pierwsze dni Konfrontacji. "Pobliskie miasto", które wyreżyserował dla Łotewskiego Teatru Narodowego, opowiada o skomplikowanych relacjach rodzinnych i międzyludzkich. Z kolei finał festiwalu będzie należeć do Eimuntasa Nekrošiusa. "Cynk (Zn)" należy do nieczęstych w twórczości zmarłego w zeszłym roku reżysera adaptacji prozy. To nie tylko zapis końca sowieckiego świata, naznaczonego katastrofą w Czarnobylu i wojną w Afganistanie, ale też medytacje nad rolą i jego postawą wobec rzeczywistości.

Nowy, feministyczny litewski teatr reprezentować będzie projekt "Trans, trans, trance" w reżyserii Kamil Gudmonait. To spektakl o kobiecości, seksualności, uwolnieniu się od stereotypów oraz wolności bycia tym, kim jest się naprawdę. Niezależny projekt Ilji Moszczyckiego "Proces Johna Demianiuka. Holocaust-Cabaret" zderza estetykę musicalu z relacją z kontrowersyjnego procesu Johna Demianiuka, obywatela USA pochodzenia ukraińskiego. Jak wykazało izraelskie dochodzenie, był kierownikiem obozów w Sobiborze, Majdanku i niemieckim obozie koncentracyjnym w Flossenbürg. Spektakl nie porusza kwestii winy Demianiuka, odsłania zaś teatralną naturę trwającego niemal 40 lat procesu.

Idealnym dopełnieniem zagranicznych spektakli tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych będą spotkania, filmy w ramach Kina Konfrontacji oraz wystawa "Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa"[na zdjęciu].

***

- Łotewski Teatr Narodowy

Pobliskie miasto, reż. Kiriłł Sieriebriennikow

6.10 - nd. - 18:00

*

- OKT / Teatr Miejski w Wilnie

Trans trans trance, reż. Kamil Gudmonait

10.10 - czw. - 18:00

*

- Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa

Wernisaż wystawy prac litewskiego reżysera

10.10 - czw. - 17:00

*

- projekt niezależny Ilji Moszczyckiego

Proces Johna Demianiuka. Holocaust Cabaret, reż. Ilja Moszczycki

12.10 - sb. - 17:30

*

- Eimuntas Nekrošius: Przesuwanie horyzontu

film dokumentalny w reżyserii Audronisa Liugii

13.10 - nd. - 16:00

*

- Państwowy Teatr Młodzieżowy / Teatr Meno Fortas

Cynk (Zn), reż. Eimuntas Nekrošius

15.10 - wt. - 18:00