powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. Nowy sezon w Teatrze Miejskim

Jerzy Jan Połoński, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Miejskiego prezentuje plany teatru na sezon 2019/2020.

Szanowni Państwo! Kochani widzowie ! Gliwiczanie!

Rozpoczynamy kolejny sezon naszego teatru - TEATRU MIEJSKIEGO W GLIWICACH. Młoda to scena i szalona, która w błyskawicznym tempie, ledwie w trzy lata, przebrnęła przez wiek niemowlęcy, dziecięcy bunt i młodzieńczy trądzik, wchodząc w z impetem w dorosłe, artystyczne życie. Ubiegły sezon zakończyła spektakularnym sukcesem - "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Grad nagród spadł na gliwicką scenę nieoczekiwanie, choć najzupełniej zasłużenie, gdyż spektakl to wyjątkowy i każdy - nie tylko gliwiczanin - powinien go zobaczyć, żeby doświadczyć wszystkiego, co najlepsze w polskim teatrze.

Nadchodzący sezon rozpoczniemy uśmiechem, od "Plotki", przezabawnej, ale i bardzo mądrej komedii Francisa Vebera, która w czasie rozgorączkowanych dysput o LGBT złagodzi nieco spór, puszczając oko i do tych, którzy na "TAK", i do tych, którzy na "NIE", bo w życiu nie trzeba się zanadto napinać, lecz trzymać zdrowy dystans, nie dać się zwariować.

Na Dużej Scenie prócz "Plotki" w reżyserii Cezarego Ibera wystawimy "12 Gniewnych ludzi" w reżyserii Adama Sajnuka. Na Sylwestra damy "Tuwima dla Dorosłych", a na wiosnę długo oczekiwany spektakl familijny "Przygody Tomka Sawyera" według Marka Twaina - obydwa w mojej reżyserii. Będzie "Sen nocy letniej" według Williama Szekspira w reżyserii Pawła Passiniego, a po kilkuset latach grobowego milczenia oddamy głos gliwickim wampirom w spektaklu w reżyserii Agaty Biziuk.

Nie zapomnimy oczywiście o naszych młodych widzach. Na prężnie działającej Scenie dla Dzieci w tym sezonie zaprezentujemy aż cztery nowe tytuły dla różnych grup wiekowych. Wśród nich spektakl "Pod kolor" w reż. Daniela Arbaczewskiego - kolejna, trzecia już propozycja naszej Sceny Mikro, skierowanej dla najmłodszych dzieci. Dla odrobinę starszych zaproponujemy przygotowany przeze mnie spektakl "Tuwima dla dzieci" (premiera już w listopadzie). Kolejne propozycje to spektakle dla dzieci i starszych i młodzieży - "Folwark zwierzęcy" ( reż. Roksana Miner) i tytuł, który na pewno poruszy - "Alicja w krainie czarów" przygotowany przez Annę Nowicką.

Jaki będzie najbliższy sezon teatralny 2019/2020? Barwny, wesoły, różnorodny, a przede wszystkim interesujący, gdyż chcemy, żeby właśnie taki był dla Was. Bo bez Was, drodzy Widzowie, teatr jest po prostu pozbawiony sensu. A jak mawiał pewien łysy filozof grecki, sens w sensie najważniejszy jest, dlatego z niecierpliwością czekamy na Was, z otwartymi kasami, drzwiami i ramionami, z otwartym Teatrem, bo on w Gliwicach jest WASZ , a my w nim dla Was.

Jerzy Jan Połoński, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Miejskiego w Gliwicach

***

JERZY JAN POŁOŃSKI

- zastępca Dyrektora ds. artystycznych Teatru Miejskiego w Gliwicach.

(ur. 28 września 1979 roku w Krakowie). Muzyk, aktor, reżyser i pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach a następnie PWST - wydział lalkarski we Wrocławiu. W latach 1990-1998 aktor katowickiego Teatru GART. W latach 2001-2003 współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, 2002-2005 aktor Teatru Groteska w Krakowie. W latach 2002 - 2006 związany z krakowską kabaretową Formacją Chatelet. Od 2004 roku współpracował z telewizyjnymi programami rozrywkowymi. Założyciel i twórca Grupy Inicjatyw Teatralnych - teatrokabaretu.

Od 2004 roku reżyser ponad 70 spektakli w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, m.in. Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Rampa w Warszawie, Teatrze Groteska w Krakowie, Divadle im. Andreja Bagara w Nitrze na Słowacji , Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Operze na Zamku w Szczecinie i wielu innych. W latach 2015 - 2016 dyrektor artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie.

Od 2015 roku wykładowca wydziału reżyserii w Akademii Sztuki Teatralnej im. S. Wyspiańskiego w Krakowie - wydziałów zamiejscowych we Wrocławiu.