powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Siódmy Festiwal Kultury bez Barier - w 18 miastach

300 wydarzeń w 18 polskich miastach znalazło się w programie trwającego 10 dni 7. Festiwalu Kultury bez Barier. Hasło imprezy brzmi: "Możesz!". Wydarzenie rozpocznie się 26 września i potrwa do 6 października.

- Największa liczba wszelkiego rodzaju kulturalnych wydarzeń jest w Warszawie dostępna. Tutaj jesteśmy pionierem - jeśli chodzi o inne miasta w naszym kraju i jako urząd staramy się udostępniać kulturę w bardzo różny sposób - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w kawiarni OCHO prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Przypomniał, że władze Warszawy wspierają imprezę od siedmiu lat. - Partycypujemy w takich festiwalach, w takich przeróżnego rodzaju wydarzeniach jak to - a to jest niezwykłe dlatego, że dzięki tego rodzaju festiwalom naprawdę to nasze marzenie sprzed lat staje się rzeczywistością i kultura w Warszawie może być bez barier - podkreślił.

- Ten festiwal ma to fantastyczne hasło "Możesz!" i właśnie to jest nasze zobowiązanie. a mianowicie wszyscy możemy sprawiać, aby kultura w naszym mieście była jak najszerzej dostępna - dodał Trzaskowski.

Prezes organizatora - Fundacji Kultury bez Barier - Anna Żórawska zwróciła uwagę, że w pierwszym festiwalu uczestniczyło 20 instytucji, przygotowano 45 wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyło około 400 osób. - W ubiegłym roku już mieliśmy tych instytucji znacznie, znacznie więcej, bo było ich 80, a wydarzeń - 285 w osiemnastu miastach - przypomniała.

- W tym roku (...) mamy 300 wydarzeń i 90 partnerów. Są tam instytucje kultury, są organizacje pozarządowe, są podmioty biznesowe i każdy z nich jest dla nas szalenie ważny, bo to oni tworzą ten program - mówiła Żórawska. - Z takich rzeczy fajnych, nowych - mamy nadal osiemnaście miast, a nowymi miastami są Radom i Zakopane - dodała.

- Idea jest bardzo krótka. Traktujemy ten festiwal zupełnie bezkompleksowo, chcemy, żeby była to bardzo ciekawa, alternatywna forma spędzania czasu nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale także dla ich przyjaciół, rodzin i wszystkich tych, którzy chcą poznać ten świat - wyjaśniła koordynatorka promocji festiwalu Anna Cygankiewicz.

Organizatorzy festiwalu podkreślili, że jest to "wielkie święto dostępności kultury" w ramach, którego Fundacja Kultury Bez Barier m.in. tłumaczy na język migowy spektakle, koncerty, organizuje pokazy filmowe, spotkania i warsztaty z audiodeskrypcją, pętlami indukcyjnymi i przewodnikami.

W tegorocznym programie znalazły się, m.in. spektakle w Nowym Teatrze, Studio teatrgalerii i Teatrze Powszechnym, warsztaty pisania prostym językiem dla kadr kultury, szkolenia z Teatrem 21 na temat włączania osób z niesprawnością intelektualną w życie instytucji kultury, wystawy w Muzeum Żydów Polskich POLIN, w Zachęcie, Muzeum Narodowym. Zaplanowano m.in. spotkania i rozmowy o modzie, ekologii, hejcie w świecie osób z niepełnosprawnościami, a także - na 6 października tzw. Disney Day w Kinie Elektronik (pokazy filmów animowanych z audiodeskrypcją, zajęcia bębniarskie, prezentacja disneyowskich postaci z animacji wydrukowanych w technologii 3D).

Unikatowym wydarzeniem będzie przygotowany przez 4 organizacje COOLturalny Festiwal Głuchych (28-29 września w Centrum Kultury Łowicka).

4 października w Kinie Elektronik (ul. gen. Zajączka 7) odbędzie się pokaz filmu "Plan B" i spotkanie z aktorem Marcinem Dorocińskim.

5 października w kawiarni OCHO (ul. Reja 9 w Warszawie) odbędzie się muzyczny stand-up Czesława Mozila adresowany do głuchoniemych, bowiem piosenki artysty po raz pierwszy tłumaczone będą na polski język migowy.

Siódmy Festiwal Kultury bez Barier trwać będzie 10 dni (od 26 września do 6 października). Więcej informacji i program imprezy na stronie: www.fkbb.pl

Na wszystkie wydarzenia obowiązują rezerwacje pod adresem mailowym: rezerwacje@kulturabezbarier.org lub sms-em na nr 793996475 (dla osób głuchoniemych).

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Kultury bez Barier, Urząd m.st. Warszawa, Teatr Ochoty, a także Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.

Festiwal objęli honorowym patronatem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.