powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Hiszpański spektakl gościnnie w Nowym Teatrze

21 i 22 września w Nowym Teatrze gościnnie wystąpi hiszpański teatr El Conde de Torrefiel ze spektaklem "Możliwości znikające przed krajobrazem".

"Wszystko, co interesujące, bez wątpienia wydarza się w ciemności. Nie wiemy nic o prawdziwej historii człowieka" - L. F. Céline

"Możliwości znikające przed krajobrazem" / El Conde de Torrefiel w Nowym Teatrze

21 września, sobota, godz. 19.00

22 września, niedziela, godz. 19.00 / po spektaklu spotkanie z twórcami prowadzone przez Wojtka Ziemilskiego

El Conde... jest projektem powstałym w Barcelonie, prowadzonym przez Tanyę Beyelet i Pablo Gisberta. W swoich artystycznych poszukiwaniach duet przeplata ze sobą różne dziedziny sztuki: choreografię, literaturę, sztukę mediów, performans - tak, by stworzyć dzieło, w którym niejednolite elementy tworzą wizualną i kontekstualną całość. Ich najnowsze prace badają zależności między politycznym a prywatnym. Szczególnie zajmuje ich problem nowych form totalitaryzmów i alienacji, a osobistego poczucia odpowiedzialności i wolności. Wrześniowe pokazy w Nowym Teatrze są pierwsza okazją, by zobaczyć twórczość tej grupy w Polsce!

Jed Martin w ostatnim okresie twórczości skupił się na stworzeniu serii filmów, pokazujących w przyspieszeniu, jak Natura swobodnie pożera wyniki ludzkiego działania i sprawia, że znikają pod cichym, zielonym welonem, do czasu gdy mapy znikną pod powierzchnią terytorium.

W "Shoah"też powtarzają się ujęcia bezgranicznego spokoju sielankowych krajobrazów, lasów i pól, które kilka lat wcześniej były miejscem tortur i mordów, ślady ludobójstwa, zbiorowe groby schowane przez naturę, spokojne. Rzeczywistość ukryta pod inną rzeczywistością. I tak kolejne warstwy mogą ukrywać, ale nie wymażą tego, na czym je wzniesiono: ludzi uciszonych, wymarłych miast, krajów zapomnienia.

"Możliwości znikające przed krajobrazem" to spektakl niedostrzegalnych światów, atmosfer, myśli i wspomnień. Twórcy, przywołując ideę zorganizowanego pesymizmu, zadają pytania o koniec historii: czy w świecie, w którym każda krotochwila zasypywana jest tysiącem symultanicznych zdarzeń, cokolwiek jeszcze dzieje się naprawdę? Czy być może stało się to, co profetycznie przewidywał Guy Débord, a co zimno diagnozował Jean Baudrillard - koniec, na który czekaliśmy, już się wydarzył - bez wybuchów i katastrof; historia nie może się skończyć, bo już się skończyła.

Twórcy eksplorują dyskurs gestów nieobecności, takich jak milczenie, czy odmowa uczestnictwa, jako formy sprzeciwu. Świadectwa osób-kulturowych fetyszów, takich jak Houellebecq, Bauman czy Preciado, mieszają się z opowieściami anonimowych świadków historii. "Możliwości..". zacierają granice normalności zachowań, kreślą mapy atrakcyjnych wizualnie obrazów, pod którymi kryje się dziki świat świadomości, terytorium pełnego perwersji i strachu, gdzie prawa moralne są wciąż słabe.

Czas trwania spektaklu: 80 minut

Spektakl grany w języku hiszpańskim z napisami w języku polskim i angielskim.

Bilety: 50/30/20 zł

Reżyseria, dramaturgia: Tanya Beyeler, Pablo Gisbert

Tekst: Pablo Gisbert

Współpraca dramaturgiczna: Roberto Fratini

Reżyseria światła: Octavio Más

Scenografia, rekwizyty, kostiumy: Jorge Salcedo, Oriol Pont

Dźwięk: Adolfo Fernández García

Muzyka: Rebecca Praga

Choreograifa: Amaranta Velarde

Produkcja: El Conde de Torrefiel

Korpodukcja: Teatro Pradillo-El lugar sin limites, Graner Espai de Creació, Festival TNT Terrassa

Obsada: Albert Pérez, Nicolás Carbajal, Nicolas Chevallier, David Mallols