powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Avant Art Festival ponownie w TR Warszawa

Od 30 września do 6 października trwać będzie 3. edycja Avant Art Festival Warszawa, wydarzenia promującego muzykę awangardową, noise oraz eksperymentalną elektronikę. Po raz kolejny jednym z partnerów festiwalu jest TR Warszawa.

Avant Art Festival odbywa się w dwóch miastach - od 2008 roku we Wrocławiu, a od 2017 roku również w Warszawie. Od 12 lat Fundacja Avant Art zaprasza do Polski najważniejsze artystki i artystów sceny awangardowej i eksperymentalnej. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty, jak i pokazy filmowe. Warszawska edycja wydarzenia finansowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami festiwalu są: TR Warszawa oraz Centrum Praskie Koneser, Kino Muranów, Klub 999, Klub Pogłos i Klub SPATiF.

Trzecia warszawska odsłona Avant Art Festival zainaugurowana zostanie 30 września 2019 roku o godzinie 20.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8, gdzie odbędzie się wyjatkowy koncert na 10-lecie Bocian Records - jednej z najważniejszych polskich wytwórni muzycznych wydających muzykę improwizowaną i eksperymentalną. W ciągu ostatnich 10 lat w ramach działalności wydawnictwa ukazało się kilkadziesiąt płyt winylowych światowej sławy muzyków, takich jak: Kevin Drumm, Terrie Ex, Paal Nilssen-Love, Maja Ratkje, Ken Vandermark, a także polskich twórców (m. in. Roberta Piotrowicza, Jacka Sienkiewicza, Konrada Smoleńskiego, Kaspera Toeplitza, czy zespołu Niwea).

Podczas koncertu w TR Warszawa wystąpią Mats Gustafsson (SE) oraz TEYAS (PL/DE). Gustafsson to szwedzki saksofonista, improwizator i kompozytor, którego znakiem rozpoznawczym są rozszerzone techniki instrumentalne. Artysta czerpie w równym stopniu z ognistej tradycji free jazzowego grania, europejskiej szkoły mikrotonalnej, czy też różnych form muzyki noise. TEYAS to z kolei unikalna audiowizualna kooperacja duetu sióstr WIDT (Antonina Nowacka i Bogumiła Piotrowska) z Warszawy z Christophem de Babalonem, legendarnym breakbeatowym producentem z Berlina. TEYAS jest abstrakcyjną operą; miksem wokalu w nieistniejącym języku Nowackiej oraz improwizowanej elektroniki de Babalona, gdzie każda wizualizacja i ścieżka tworzy odrębną pseudo-dramatyczną rzeczywistość. Gatunkowo projekt łączy w sobie koncert, performans, instalację oraz wideo art.

1 października o godzinie 19.30 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się pokaz muzycznego dokumentu "I tak nie zależy nam na muzyce" francuskich twórców Cédrica Dupire'a i Gasparda Kuentza. Film przedstawia japońską scenę muzyki niezależnej na tle obrazów życia codziennego. W filmie znalazły się fragmenty koncertów i wypowiedzi takich muzyków jak: Umi No Yeah!!, Yamakawa Fuyuki, czy Otomo Yoshihide.

Po pokazie, o godzinie 21.00, również na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 wystąpi jeden z bohaterów filmu, Otomo Yoshihide. Japoński gitarzysta, kompozytor i turntablista znany jest jako mistrz swobodnej improwizacji. Podczas październikowego koncertu w TR Warszawa Yoshihide zaprezentuje dwa programy solowe. W pierwszej części będziemy świadkami pokazu szalonego turntablizmu, w którym artysta używać będzie nie tylko płyt, ale także gramofonu, aby osiągnąć bardzo wysoki próg intensywności dźwięku, tworząc bardzo przemyślane kompozycje, następnie Yoshihide zaprezentuje także program solo na gitarę.

Koncert Otomo Yoshihide, jubileusz 10-lecia Bocian Records oraz pokaz filmu "I tak nie zależy nam na muzyce" odbywają się w ramach programowego partnerstwa TR Warszawa z Fundacją Avant Art. Budowanie długofalowej współpracy z partnerami instytucjonalnymi, organizacjami pozarządowymi, organizacjami sektora prywatnego oraz Miastem Stołecznym Warszawa jest jednym z kluczowych elementów działalności TR Warszawa. Wspólnie budujemy program dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy oraz gości odwiedzających stolicę.

Szczegółowy program Avant Art Festival 2019 znajduje się na stronie https://avantart.pl.