powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. Sezon 2019/2020 w Operze Śląskiej rozpoczęty

W sobotę 14 września, oficjalnie zainaugurowano 75. sezon artystyczny Opery Śląskiej w Bytomiu. Podczas koncertu melomani usłyszeli najbardziej uwielbiane fragmenty z oper, które można było zobaczyć w poprzednich sezonach, te znajdujące się w bieżącym repertuarze oraz zapowiedzi premierowe.

Orkiestrę, chór i balet Opery Śląskiej poprowadził Franck Chastrusse Colombier, kierownik muzyczny. Natomiast w niedzielę, melomani zobaczyli pierwszy spektakl operowy w sezonie - "Romeo i Julia" Ch. Gounoda.

Artyści naszego teatru i goście wystąpili w ariach, duetach i kwartetach, nie zabrakło partii chóralnych i baletowych z spektakli: "Tosca" "Romeo i Julia", "Traviata" "Rycerskość wieśniacza", "Samson i Dalila", "Norma", "Opowieści Hoffmana" czy "Halka". Natomiast jako zapowiedzi premierowe, gościom zaprezentowano utwory z "Napoju miłosnego" Gaetano Donizettiego (premiera w grudniu) i "Carmen" Georges'a Bizeta. Na scenie pojawili się soliści bytomskiej opery, a także współpracujący goście - Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Katarzyna Mackiewicz, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Andrzej Lampert, Zbigniew Wunsch i Kamil Zdebel. Zobaczymy ich w tym sezonie, m.in. w "Romeo i Julii", "Napoju miłosnym", "Zemście nietoperza" czy "Carmen".

Na koniec koncertu wręczono także odznaczenia. Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego otrzymała profesor Helena Łazarska. Odznakę w imieniu Jakuba Chełstowskiego marszałka województwa śląskiego wręczyła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Helena Łazarska debiutowała jako śpiewaczka 55 lat temu w zespole Opery Śląskiej w spektaklu "Cyrano de Bergerac" Romualda Twardowskiego. Na deskach bytomskiego teatru występowała w latach 1964-1972. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta. Od początku swojej kariery, zarówno jako solistka, jak i wybitny pedagog, mocno związana ze Śląskiem i śląskimi artystami. To u niej kształciły się takie sławy operowe jak Ewa Biegas, Andrzej Dobber czy Andrzej Lampert. Profesor Helena Łazarska bardzo ciepło wspominała swoje związki z Operą Śląską: - Krawcy, szewcy, wszyscy pracownicy Opery Śląskiej byli tak mili, tak pomocni - podkreślała. Kiedy stolarz pracujący w bytomskim teatrze dowiedział się, że na łóżkiem solistki nie ma żadnych ozdób, zaoferował się, że oprawi jej obrazki, aby mogła je tam powiesić. - Takie rzeczy możliwe są tylko na Śląsku. Byłam zachwycona pracą tutaj. Miałam też szczęście, bo wprowadzał mnie w życie operowe sam Napoleon Siess, wspaniały muzyk. Było mi tu naprawdę dobrze. Może nie będę już więcej gadać, bo scena operowa nie jest od gadania, tylko od śpiewania - zakończyła dowcipnie profesor Łazarska. Więcej zdradzi podczas spotkania z cyklu "Porozmawiajmy o Operze", które odbędzie się w 29 września o godz. 16 w Sali im. Adama Didura. Bilety dostępne są w kasie oraz online przez stronę internetową www.opera-slaska.pl

Odznaczenie honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Brązowa Gloria Artis przyznane zostało natomiast Łukaszowi Goikowi, dyrektorowi Opery Śląskiej - za wkład w życie kulturalne lokalnej społeczności i regionu, a w szczególności zaangażowanie w życie kulturalne Bytomia. Odznaczenie, w imieniu Piotra Glińskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wręczył senator Andrzej Misiołek.

Koncert zakończył wspólny muzyczny toast - Libiamo ne' lieti calici z opery "Traviata" Giuseppe Verdiego (na deskach Opery Śląskiej już 28 i 29 września).