powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Sezon 2019/2020 w Teatrze Baj Pomorski

Wrzesień upłynie w Baju pod znakiem repertuarowych spektakli - "Historii Calineczki", "Brzydkiego kaczątka" - ostatniej premiery w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, oraz "Na Arce o ósmej". Pierwsza premiera nowego sezonu, "Sonetów" (wg W. Szekspira) w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego odbędzie się w październiku.

Reżyser spektaklu, wspomagając się sporą ilością muzyki oraz epokowo-współczesną plastyką, spróbuje "ożywić" poezję, nadać jej konkretną postać i zadać każdemu z nas kilka ważnych pytań dotyczących relacji między człowiekiem a zjawiskiem miłości. Przed nami spore i intrygujące widowisko, w którym weźmie udział czternaścioro naszych aktorów.

Intensywność października podkreśli 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania". Impreza obejmie dni 11-19 października 2019. Festiwalowym spektaklom wtórować będzie, jak zwykle zresztą, spora liczba wydarzeń towarzyszących.

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o festiwale. W dniach 22-24 listopada 2019 Teatr Baj Pomorski stanie się stolicą sztuki monodramu. Na ten czas zaplanowano bowiem 34. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wkrótce udostępnimy szczegółowy program Festiwalu.

Końcówkę listopada zwieńczy premiera spektaklu "Gwiazdeczka" autorstwa i w reżyserii Anny Katarzyny Chudek oraz Mariusza Wójtowicza. Będzie to kolejna odsłona Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Po przerwie świątecznej, w lutym, Teatr zyska kolejny spektakl dla najnajów. Wydarzy się to za sprawą Ewy Piotrowskiej, która wyreżyseruje spektakl pod wstępnym tytułem "Małe Instrumenty".

Ostatnią premierą w sezonie będzie "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Lymana Franka Bauma w reżyserii Laury Sonik. Wydarzy się ona najprawdopodobniej w czerwcu.

Ponadto, Teatr nadal będzie realizował projekt "Mała Akademia Teatralna", który planujemy rozpo- cząć w październiku 2019, a zakończyć w kwietniu bądź na początku maja 2020 roku. O szczegółach wkrótce...

Nowym nabytkiem "Baja" w ramach tzw. edukacji teatralnej jest "EduBaj" - warsztaty tematyczne dotyczące repertuarowych przedstawień.

Najbliższe z nich zdarzą się już 20 września po spektaklu Brzydkie kaczątko. Poprowadzi je Dominika Miękus, a ich autorski temat to: "Spotkanie z Formą". Wierzymy, że tego typu spotkania pozwolą widzom przedstawień na dłuższe pozostanie w zaprezentowanym w nich świecie, pozwolą na lepsze zrozumienie i przeanalizowanie występujących tam problemów, oswoją często bardzo abstrakcyjną z punktu widzenia laika specyfikę pracy aktora z formą.

Realizację wyżej wymienionego projektu dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W przerwach pomiędzy premierami, warsztatami, festiwalami nie pozostaniemy oczywiście bierni. Nasze repertuarowe spektakle będą cały czas eksploatowane.