powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. "Robinson" 20 września trafi na afisz Teatru Banialuka

Spektakl "Robinson" na motywach utworu Daniela Defoe o przygodach Robinsona Crusoe, zaprezentuje 20 września bielski Teatr Lalek Banialuka - zapowiedział w czwartek dyrektor sceny Jacek Popławski. Sztuka adresowana jest do widowni od lat 6.

Reżyser spektaklu, Marek Zakostelecky, powiedział w czwartek, że "wszystkie główne motywy znane z "Robinsona Cruzoe" pojawiają się w nim". - Jest koza Barnaba, jest papuga Polly, a w końcu bohater spotyka Piętaszka. Punktem wyjścia jest jednak chłopiec w śpiączce, który chce się z niej wybudzić. (...) Może to będzie trudne dla najmłodszych odbiorców, ale z drugiej strony współcześnie nastąpił tak duży postęp, że można już opowiadać trudniejsze historie - powiedział twórca.

Zakostelecky podkreślił, że spektakl ma też skłonić widza do refleksji, że warto cieszyć się w życiu z rzeczy najprostszych, codziennych.

Na scenie widzowie zobaczą zarówno aktorów, jak i lalki. W spektaklu wezmą udział: Dominika Kaczmarek, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski i Piotr Tomaszewski. Autorami scenariusza są Zakostelecky oraz Elżbieta Chowaniec. Muzykę skomponował Vratislav Sramek, a ruch sceniczny opracowała Aneta Jankowska.

"Robinson" będzie pierwszą z czterech premier w bielskiej Banialuce w tym sezonie.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie.