powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. 75. sezon artystyczny Opery Śląskiej

Nowy sezon artystyczny 2019/2020 - jubileuszowy - rozpoczęty zostanie 14 września o godz. 18.00 specjalnym Koncertem inaugurującym 75. sezon artystyczny. Artyści Opery Śląskiej oraz goście, zaprezentują najsłynniejsze i najpiękniejsze arie z bogatego repertuaru teatru.

Wśród nich znajdą się zapowiedzi premier, nie zabraknie też tych dzieł, które szczególnie zapisały się na kartach historii Opery, jako cieszące się szczególną sympatią melomanów. Na Dużej Scenie wystąpią: Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska (zwyciężczyni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari) , Katarzyna Mackiewicz, Anna Wiśniewska-Schoppa, Andrzej Lampert, Maciej Komandera, Kamil Zdebel, Zbigniew Wunsch oraz chór, orkiestra i balet pod kierownictwem Francka Chastrusse Colombier - kierownika muzycznego Opery Śląskiej w Bytomiu. Artyści zaprezentują fragmenty z takich oper jak : "Halka" Stanisława Moniuszki , "Nabucco" Giuseppe Verdiego , "Romeo i Julia" oraz "Faust" Charles'a Gounoda, "Samson i Dalila" Camille'a Saint-Saënsa, "Norma" Vincenza Belliniego, "Carmen" Georges'a Bizeta, "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego czy "Opowieści Hoffmana" Jacques'a Offenbacha.

Romantyczna jesień w operze

Już dzień po operowej inauguracji, 15 września, na bytomskiej scenie Opery Śląskiej obsypana Złotymi Maskami i ukochana przez melomanów opera "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda. Rolę Romea kreować będzie uwielbiany i ceniony w operowym świecie tenor, pochodzący z Chorzowa Andrzej Lampert. Spektakle z jego specjalnym udziałem zobaczymy także 27 i 30.09. Tenora będziemy mogli także oklaskiwać 29.09, jako Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego, która w Operze Śląskiej miała premierę w grudniu 2018 r. Tragiczne losy Violetty Valery i jej ukochanego Alfredo Germonta, według zamierzeń reżysera Michała Znanieckiego, pokazane zostały przez pryzmat współczesnego świata celebrytów i mass mediów. Violettę Valery kreuje światowej sławy śpiewaczka, słynny sopran koloraturowy - Joanna Woś. Opera "Traviata" w jesiennym repertuarze pojawi się także 28.09 i 13. 10. Tym razem w rolach głównych Marcelina Beucher i Maciej Komandera.

Rok Moniuszkowski trwa

Trwają obchody Roku Moniuszkowskiego, w których Opera Śląska bierze czynny udział. Zespół zaprezentuje tę operę oraz drugie wielkie dzieło Stanisława Moniuszki - "Straszny dwór" - także publiczności spoza Śląska. We wrześniu "Straszny dwór" w wykonaniu zespołów Opery Śląskiej będzie można zobaczyć na XXIX Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, a "Halkę" w Bielsku-Białej podczas XXIV Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. H. M. Góreckiego - w październiku. Oba spektakle także wczesną jesienią na scenie macierzystej. Ponadto w październiku na scenie Opery Śląskiej: balet "Don Kichot" Ludwiga A. Minkusa, balet "Królewna Śnieżka" Bogdana Pawłowskiego, opera dziecięca "Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!" Benjamina Brittena, opera dla dzieci "La serva padrona - Służąca panią" Giovanniego Batisty Pergolesiego, "Nabucco" Giuseppe Verdiego, operetka "Baron cygański" Johanna Straussa oraz "Don Desiderio", opera ks. Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

W listopadzie na deskach Opery Śląskiej "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki. Spektakl pod hasłem Studenckie słowo urodzinowe, bytomski teatr przygotowuje w kooperacji z Akademią Muzyczną w Katowicach. Wcześniej taka współpraca miała miejsce przy realizacji opery "Rzekoma ogrodniczka" Mozarta.

Premiery sezonu

14 grudnia br. odbędzie się premiera "Napoju miłosnego" - opery komicznej Gaetano Donizettiego pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse Colombier z udziałem m.in. Andrzeja Lamperta i Gabrieli Gołaszewskiej, tegorocznej zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz laureatki nagrody Opery Śląskiej podczas tego konkursu. Operę reżyseruje Karolina Sofulak, polska reżyser operowa, która w 2018 roku zdobyła pierwszą nagrodę Europejskiego Konkursu Reżyserii Operowej w Zurichu.

Wśród planowanych premier jest też "Carmen" Georges'a Bizeta w reżyserii Rana Arthura Brauna, którą Opera Śląska przymierza się do prezentacji w wersji plenerowej - na terenie bytomskich Dolomitów - Sportowej Doliny. Przed laty odbywały się tam już tego typu imprezy, m.in. wystawiona była opera "Nabucco". Obecnie projekt powrotu opery w Dolomity został zgłoszony w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przez Halinę Biedę, radną sejmiku województwa śląskiego i jednocześnie członkinię rady programowej Opery Śląskiej w Bytomiu.

Festiwal Jubileuszowy Opery Śląskiej

W programie obchodów jubileuszowych jest kilkudniowy Festiwal na koniec sezonu - w czerwcu. Opera Śląska , podobnie jak w minionym sezonie , otworzy drzwi i zaprosi wszystkich mieszkańców i gości na koncertowe wydarzenie plenerowe, min. Z udziałem Małgorzaty Walewskiej. Planowana jest także wystawa jubileuszowa, filmowy pokaz "Halki" do muzyki na żywo oraz wiele innych atrakcji.

Obchody rocznicowe - POWSTANIA ŚLĄSKIE

Opera Śląska w maju przygotowała spotkanie w ramach naszego cyklu Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej, poświęcone jubileuszowym obchodom rocznic 100-lecia powstań śląskich. Spotkanie muzyczne, na którym prezentowano twórczość poetów powstańczych będzie powtórzone także w tym sezonie. W projektach na obecny sezon jest też cykl spotkań-koncertów w wykonaniu Chóru Dziecięcego Opery Śląskiej, który pod dyrekcją Oskara Zgoły przygotuje pieśni powstańcze i będzie je prezentował uczniom w naszym regionie, a także wydanie śpiewnika pieśni powstańczych.