powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Przed nami Konfrontacje Teatralne 2019

24. edycja Konfrontacji Teatralnych odbędzie się w dniach 5-15 października. W tym roku czeka nas 11 dni festiwalu i 14 spektakli.

Festiwal otworzy spektakl "Cisza w Troi" Teatru Biuro Podróży na placu Litewskim. Będzie to nawiązanie do pierwszych edycji Konfrontacji, kiedy otwierały je właśnie spektakle na placu Zamkowym, nie tylko efektowne wizualnie, ale także zawierające mocne społeczne przesłanie. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć "Pobliskie miasto" - spektakl wybitnego rosyjskiego reżysera teatralnego i filmowego Kiriłła Sieriebriennikowa. Finał festiwalu będzie należeć do Eimuntasa Nekrošiusa. Spektaklem "Cynk (Zn)", opartym na fragmentach trzech powieści Swietłany Aleksijewicz, Nekrošius po 26 latach powrócił do teatru, gdzie rozpoczęła się jego artystyczna droga. Tegoroczna edycja Konfrontacji uczci pamięć zmarłego w zeszłym roku reżysera.

Wśród polskich spektakli zobaczymy m.in. głośny "#chybanieja" w reżyserii Pawła Passiniego, przebojowy "Turnus mija, a ja niczyja" czy "Panny z Wilka" w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Dorota Segda, Anna Radwan, Ewa Kaim). W nurcie zagranicznych spektakli pozostajemy wyłącznie na Wschodzie. Nowy, feministyczny litewski teatr reprezentować będzie projekt "Trans trans trance" w reżyserii Kamil Gudmonait. Z kolei "Proces Johna Demianiuka. Holocaust-Cabaret" zderza estetykę musicalu z relacją z kontrowersyjnego procesu Johna Demianiuka.

Program festiwalu jak co roku uzupełniają koncerty, spotkania z twórcami i Kino Konfrontacji.