Kraków. Grzegorz Jarzyna przygotowuje spektakl ze studentami AST

5 września Grzegorz Jarzyna rozpoczął w Krakowie próby do spektaklu dyplomowego studentek i studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Premiera adaptacji "Burzy" Williama Shakespeare'a planowana jest na 26 października.

"Burza" jest jedną z najciemniejszych komedii Shakespeare'a. Rozdźwięk między iluzją a rzeczywistością, złudzeniem a prawdą, ideałem a jego realizacją jest w niej największy. Główny bohater, książę Prospero to filozof i mędrzec, budujący idealne królestwo, a zarazem bezwzględny władca, podporządkowujący sobie jedynych mieszkańców wyspy: Ariela i Kalibana. Z jednej strony - ofiara spisku, z drugiej - opresor. Opętany żądzą zemsty na swych przeciwnikach sprowadza ich siłą magii na swoją wyspę i poddaje manipulacji. Jego idealny świat to absolutna dyktatura.

Ostatni dramat Shakespeare'a nabiera nowej aktualności dzisiaj, kiedy powiększa się przepaść między wiedzą a wolnością. Przedstawienie, nad którym studenci i studentki Wydziału Aktorskiego AST im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie pracują z Grzegorzem Jarzyną, jest próbą skonstruowania twórczej myślowo koncepcji jutra. Bohaterowie i bohaterki post-ekologicznej ukazanej w spektaklu rzeczywistości buntują się przeciwko rządom Prospero, odtwarzają skrawki narracji sprzed czasów katastrofy, inicjują w sobie stany graniczne, przywołują powidoki minionego świata, aby wyzwolić się spod autorytarnych rządów i dać zaczyn nowej nie-binarnej cywilizacji.

Pod koniec sezonu artystycznego 2019/2020 Grzegorz Jarzyna powróci do tekstu Shakespeare'a; premiera warszawskiej "Burzy" planowana jest w TR Warszawa na maj 2020 roku, na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego