powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Rajmund Ziemski w Galerii Opera

Od 19 września do 1 grudnia w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czynna będzie wystawa prac Rajmunda Ziemskiego.

Sezon 2019/2020 Galeria Opera otwiera 19 września wystawą prac Rajmunda Ziemskiego jednego z najwybitniejszych abstrakcjonistów w historii współczesnego malarstwa polskiego. Wychowanek warszawskiej ASP i Artura Nachta-Samborskiego debiutował podczas słynnej wystawy w Arsenale w 1955 roku "Przeciw wojnie przeciw faszyzmowi", by potem związać się z Marianem Boguszem oraz Galerią "Krzywe Koło" i wkrótce podbić galerie w kraju i za granicą (m.in. Genewa, Paryż, Wiedeń, Tokio, Kolonia, Nowy Jork, Bruksela, Madryt). Stworzył własny, niepowtarzalny język malarski, który cechuje perfekcyjne wyczucie barwy oraz wyjątkowy sposób łączenia gładko kładzionej farby, rozlewanej cienkimi stróżkami z kładzioną grubymi warstwami, która w swojej fakturze przypomina rodzaj chropowatej narośli, liszajów.

Na wystawie będzie można obejrzeć obrazy, gwasze oraz rysunki artysty z każdego okresu jego twórczości: od figuratywnych obrazów kobiecych głów z lat 50. po słynne abstrakcyjne pejzaże z późniejszych i ostatnich lat jego życia - zarówno te na papierze, jak i te malowane grubo kładzioną farbą na płótnach zbitych w kształt krzyża.

Wystawa czynna od czwartku do soboty w godzinach 10.00-17.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł). Dla widzów także na godzinę przed spektaklami i podczas przerw.