powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czwarta edycja Festiwalu Take Part In Art

Jesienny przegląd wyjątkowych spektakli ze świata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART startuje we wrześniu w Starej Prochowni na Starym Mieście.

Zobaczymy 50 wyjątkowych przedstawień 8 zagranicznych gości. Będą to spotkania z bardzo różnymi formami teatru, które łączy przepiękna umiejętność nawiązania dialogu z NAJmłodszym odbiorcą.

Aby dotrzeć do jak najszerszego grona rodzin z dziećmi, które poszukują ciekawej oferty teatralnej, wszystkie wydarzenia festiwalowe zaplanowano na cztery miesiące (od września do grudnia 2019). Każdy tytuł, który znalazł się w tegorocznym programie TAKE PART IN ART, zaprezentowany zostanie dwa lub trzy razy w miesiącu. To w większości historie opowiedziane bez słów - wymalowane emocjami za pomocą ruchu, muzyki granej na żywo, światła i cienia, gestów i obrazów - mądre, niebanalne i niezwykle inspirujące.

Kto wystąpi na festiwalu w tym roku?

We wrześniu po raz pierwszy zobaczymy na naszej scenie propozycję teatru Echo Echo Dance z Irlandii. Ich interaktywny spektakl taneczny THE BOX, pełen humoru i śmiesznych zwrotów akcji, pokaże w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać różnorodne materiały do pakowania. Drugi tytuł września - MA TACHE z Belgii, to propozycja dla nieco starszych widzów w wieku 4-6 lat. Zaprasza do wizualnej podróży ze światłem i cieniem i pokazuje jak wielką moc ma siła dziecięcej wyobraźni.

W październiku scena festiwalowa będzie należała do najnajmłodszych. A to za sprawą interaktywnego performansu taneczno-muzycznego "BB", w którym dzieci będą mogły aktywnie uczestniczyć. Holenderski kolektyw Wonderland założony przez Makiko Ito, wyspecjalizował się w przedstawieniach improwizowanych - artyści umiejętnie wydobywają potencjał twórczy najmłodszych nawiązując z nimi wyjątkowy dialog. Podobnie będzie w przypadku drugiej propozycji październikowej pt. "MAMMOET" - jednak tu maluszki, już nawet 4-miesięczne, znajdą się w specjalnie zaprojektowanej instalacji. Występująca po raz drugi na naszej scenie grupa artystów teatru Klenkennest z Belgii zaprosi ich do błogiego odpoczynku, patrzenia i sensorycznej zabawy w kinetycznej konstrukcji wypełnionej dźwiękiem, rytmem i materiałami dotykowymi.

Podczas pierwszej edycji festiwalu TAKE PART IN ART ogromne wrażenie na widzach zrobiły spektakle "H2O" i "WOODPECKER" niemieckiego teatru Helios. Mamy zatem dobrą wiadomość dla miłośników tego rodzaju przedstawień - w listopadzie będzie można zobaczyć ich najnowszą produkcję pt. "CIRCLES". To refleksja nad wielkimi pytaniami, w której uczestniczy 60 widzów, dwóch artystów, kamień, wiadro piasku, 60 lalek i muzyka. Z Holandii przyjedzie natomiast grupa muzyków grająca na niezwykle pięknie brzmiących instrumentach. Podczas koncertu "ZWIER", który bez wątpienia poruszy zarówno dzieci, jak i dorosłych w sposób estetyczny i emocjonalny, usłyszymy min. fagot, flet piccolo, obój, klarnet, czy waltornię. Pora na lądowanie w grudniu i tu zapraszamy na spotkanie z artystyczną wizją Jasmin Hasler o tytule "LANDING". Spektakl "LANDING" jest właśnie o... lądowaniu. Przybyciu na ziemię. I o byciu na ziemi. Jest to utwór muzyczny dla wszystkich zmysłów, dla każdego, kto kiedykolwiek coś upuścił ze zdziwieniem. Niezwykle sensorycznym i poruszającym nasze zmysły będzie również ostatni spektakl festiwalu pt. "WIND" - wielokrotnie zapraszana na festiwale na całym świecie duńska propozycja teatru Madam Bach. Misternie wykonana i zaprojektowana

konstrukcja z tysiącem detali, które zostaną wprawione w ruch w trakcie spektaklu, pozwolą odkryć nam wszystkie subtelności żywiołu jakim jest wiatr.

- Zabierajmy dzieci do teatru. Doświadczajmy razem z nimi piękna. Nauczmy prawdziwego człowieczeństwa - to kapitał, z którym pofruną w świat, i którego nikt, nigdy im nie odbierze - zachęca Agnieszka Czekierda, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu.

**

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART

8 weekendów w terminie 14 września - 15 grudnia.

Miejsce: Teatr Stara Prochownia, ul. Boleść 2, Warszawa

Program i szczegółowe informacje na festiwalowej stronie: takepartinart.pl

Bilety dostępne w sprzedaży elektronicznej na: takepartinart.pl/pl/kalendarz

Cena biletów: 45 zł/os.