powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nie żyje Krystyna Gołębiewska

Zasłużona dla kultywowania pamięci po Fryderyku Chopinie Krystyna Gołębiewska, praprawnuczka Ludwiki Jędrzejewiczowej - starszej siostry kompozytora - zmarła w poniedziałek, w wieku 86 lat.

O śmierci krewnej kompozytora poinformował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC).

NIFC przypomniał, że "Fryderyk Chopin zmarł bezpotomnie, toteż szafarzami spuścizny po nim stali się członkowie rodziny jego starszej siostry Ludwiki Jędrzejewiczowej. Krystyna Gołębiewska była ostatnią żyjącą osobą z tej linii".

Krystyna Gołębiewska urodziła się 17 kwietnia 1933 r. w Warszawie. W młodości była bardzo zaangażowana we współpracę ze stowarzyszeniem - Instytutem Fryderyka Chopina które nazywała "swoim drugim domem". Przechowywała przez wiele lat pamiątki po kompozytorze, które odziedziczyła swojej ciotce, Ludwice Ciechomskiej.

Jak podano w komunikacie, pamiątki te obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina, "obok bogatej kolekcji fotografii rodziny Ciechomskich, podarowanej Muzeum w minionych latach". Podkreślono, że "przedmioty te są ważnymi elementami wystawy stałej, w sposób szczególny budząc zainteresowanie zwiedzających, jak m.in. zegarek podróżny, dzwonek ze stolika przy łóżku, przycisk do papieru i fragment szafki".

W cytowanym przez Instytut, wywiadzie dla Radia Gdańsk z okazji przekazania chopinowskich pamiątek do Muzeum Krystyna Gołębiewska powiedziała: "niewiele tego zostało, ale są dla mnie bardzo cenne (...) przede wszystkim, że pochodzą od Chopina, ale dlatego, że w czasie Powstania (Warszawskiego), kiedy dom cioci mojej (Ludwiki Ciechomskiej) runął w gruzy, (...) a to był duży dom sześciopiętrowy, legł w gruzy kompletnie... to są pamiątki wyciągnięte spod gruzów" - mówiła.

Krystyna Gołębiewska zmarła w poniedziałek, w wieku 86 lat.