powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Płock. 9. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Od 21 do 28 września w Płocku odbędzie się 9. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. To jedyna tego typu impreza w Europie. Podczas jej tegorocznej edycji zaplanowano 27 wydarzeń, w tym seanse filmowe i spektakle teatralne z audiodeskrypcją oraz koncerty muzyczne.

W trakcie 9. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbywać się będą również spotkania z reżyserami, aktorami i filmoznawcami, w tym dyskusje i wykłady.

Organizatorem festiwalu jest płockie Stowarzyszenie "De Facto", które prowadzi m.in. internetowy klub filmowy osób niewidomych, internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych i kiosk z audioprasą.

Prezes "De Facto" Renata Nych, przedstawiając na poniedziałkowej konferencji prasowej program tegorocznej odsłony Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, podkreśliła, iż "jest to impreza jedyna w Polsce i jedyna w Europie". - To tygodniowy festiwal, który wyróżnia to, że wszystkie wydarzenia kulturalne są dostosowane do potrzeb osób niewidomych - dodała.

Jak zaznaczyła, głównym celem Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych "jest usuwanie barier w dostępnie do kultury, przede wszystkim uświadamianie, że osoby niewidome chcą być aktywnymi odbiorcami kultury". - Najważniejszy jest dla nas widz, niewidomy odbiorca sztuki, który, co już doskonale wiemy, w sposób bardzo niepowtarzalny i bardzo emocjonalny odbiera sztukę. O tym mówią nam twórcy po spotkaniach z naszą festiwalową publicznością - wspomniała Nych.

Zwróciła przy tym uwagę, że "cichym uczestnikiem, można powiedzieć bohaterem" Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest audiodeskrypcja. - To właśnie dzięki niej osoby niewidome mogą oglądać filmy. To dzięki niej możemy przetwarzać obraz na słowa i osoba niewidoma w pełni ten obraz może odebrać - podkreśliła Nych.

Audiodeskrypcja to skrypt czytany przez lektora symultaniczne wraz z projekcją filmu lub sztuki teatralnej, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię albo opis kostiumów aktorów.

W ramach 9. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbędzie się m.in. 14 seansów filmowych z audiodeskrypcją, a wśród prezentowanych tam obrazów znajdzie się sześć polskich produkcji, w tym np. przedpremierowo "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasy. Oprócz spotkań publiczności z reżyserami i aktorami odbędą się też wykłady filmoznawcze, np. na temat dubbingu w filmie, który poprowadzi Piotr Bartuszek.

W programie festiwalu zaplanowano również spektakle teatralne z audiodeskrypcją: "M. Zimińska" (na zdjęciu) - na podstawie sztuki Leny Szatkowskiej i Marty Kunavar o urodzonej w Płocku Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, aktorce, piosenkarce i dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz "Związek otwarty" na podstawie sztuki laureata literackiej nagrody Nobla Dario Fo i jego żony Franki Rame.

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z pisarzami Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, autorami książki "1968. Czasy nadchodzą nowe" oraz koncerty Renaty Przemyk i Roberta Kasprzyckiego.

Poszczególne wydarzenia 9. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbywać się będą w różnych miejscach Płocka, w tym w Nove Kino Przedwiośnie, Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, a także w Muzeum Żydów Mazowieckich, Książnicy Płockiej i Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym "Studnia".

Stowarzyszenie "De Facto" istnieje od 2006 r. Jak podkreśla, Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych "od kilku lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, wspieranym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, prezydenta Płocka oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych", który objął tegoroczną edycję wydarzenia swym honorowym patronatem.