powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Krosno. Projekt "Niewidzialne Miasta 2.0" w BWA

Grupa Opowieści z Walizki zaprasza 28 września o godz. 19 do BWA Galerii krośnieńskiej (ul. Portiusa 4) na premierę spektaklu "Niewidzialne Miasta 2.0" .

Kolejne pokazy odbędą się w Warszawie w Mazowieckim Instytucie Kultury 1 października o godz.19:00 oraz w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie już 2 października o godzinie 18:00.

"Niewidzialne Miasta 2.0" to wspólna podróż naukowca - dr Piotra Migdała i grupy artystów różnych dziedzin: muzyków, artystów wizualnych, opowiadaczek i plastyków, w stronę przyszłości, w kierunku wyobrażonych, acz coraz bardziej możliwych miast, na spotkanie Obcego, którym dziś jest także Sztuczna Inteligencja. Wyruszyliśmy zadać pytania - o język, o sposoby uczenia się, o możliwości współdziałania, wspólnego, partnerskiego procesu tworzenia. Choć efekty nie są tak spektakularne - AI nie otwiera ust, nie robi min, nie poda nam ręki na powitanie, tak jak mamy to w zwyczaju my. Ale zapytana/e szuka odpowiedzi, kiedy zagajamy historię, próbuje podążyć naszym tropem błyskawicznie orientując się w stylu i nastroju zaproponowanej historii. Można więc powiedzieć, że usiedliśmy razem w kręgu i snuliśmy opowieści. Inspirację stanowiła dla nas niezwykła książka Italo Calvino "Niewidzialne Miasta". Podążyliśmy w opowieściach szlakiem Marco Polo, a AI, podobnie jak Wielki Chan, który nigdy nie wychodził poza mury swego pałacu i Imperium znał jedynie z opowieści, podjęła wyzwanie i zaczęła swoją opowieść.

Efektem projektu realizowanego ze środków NCK w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" i dofinansowanego ze środków Województwa Podkarpackiego -- jest narracyjny performance. Historie inspirowane tekstami Calvino opowiadają: Joanna Sarnecka i Anna Wożniak z grupy Opowieści z Walizki. Niezwykłą, elektroniczną muzykę stworzył Paweł Sulik, muzyk zespołu Kinsky, dziennikarz i filozof. Scenografię stanowią wizualizacje tworzone metodą odtylnej projekcji, które przygotowali: Sylwek Łuczak, Ula Milanowska i Monika Stolarska. Wsparcie choreograficzne zapewniła Sabina Grygolec.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Obcym przyniesie nam wspólną refleksję nad naszą własną kondycją, nad zagrożeniami nie ze strony Innego, ale ze strony nas samych, naszej pychy i mroków, które na co dzień skrywamy. Mamy szansę rozpocząć nową opowieść, dobrą, nie kolonialną, przepełnioną uważnością i przynoszącą wiele dobra całej wspólnocie różnych istot. Czy wykorzystamy tę szansę?

Zespół projektowy:

Dr Piotr Migdał - opieka naukowa, obsługa AI

Opowieści z Walizki - Anna Woźniak i Joanna Sarnecka

Muzyka - Paweł Sulik

Wizuale - Ula Milanowska i Sylwek Łuczak

Opracowanie plastyczne/leyout - Monika Stolarska

Projekt "Niewidzialne Miasta - opowieści 2.0" realizowany przez Fundację na Rzecz Kultury "Walizka" został dofinansowany ze środków NCK w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.