powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Grażyna Posmykiewicz ponownie dyrektorem Teartru Muzycznego

Światowe tytuły: "Les Misérables", "Miss Saigon", "Madagaskar. Musicalowa przygoda", popularne koncerty, rozwijający się Festiwal OFF-Północna czy nowy program edukacyjny - ostatnie lata przyniosły w Teatrze Muzycznym widoczną zmianę kierunku. Pójdziemy dalej - zapowiada Grażyna Posmykiewicz, która wygrała konkurs na dyrektora teatru i rozpoczyna trzecią kadencję na tym stanowisku. Do współpracy, jako szefa artystycznego sceny, zaprasza Jakuba Szydłowskiego.

Grażyna Posmykiewicz (na zdjęciu) z Teatrem Muzycznym związana jest od ponad dwudziestu lat. Najpierw jako zastępca dyrektora, później jako dyrektor. - Ostatnie pięć lat pracy i ogromnego zaangażowania całego zespołu pozwoliło nam nie tylko w sposób widoczny odświeżyć repertuar i wprowadzić na łódzką scenę zrealizowane z rozmachem światowe tytuły, ale przede wszystkim zbudować wokół teatru społeczność - mówi Grażyna Posmykiewicz. - Nasi widzowie wracają, interesują się naszą ofertą edukacyjną, kontaktują się z nami. Społeczność Muzycznego to również pozyskani do współpracy wykonawcy, zarówno młode talenty, jak i tuzy musicalu - podkreśla i zapowiada, że ten kierunek rozwoju - z szacunkiem dla dotychczasowej publiczności, ale nastawiony na pozyskiwanie nowej - ma być utrzymany. Teatr będzie nadal ubiegał się o licencje na głośne tytuły, jednak nie zamierza na tym poprzestać. W repertuarze gościć będą lubiane przez publiczność koncerty, ale również autorskie propozycje.

W realizacji planów dyrektor Posmykiewicz wspierać ma nowy szef artystyczny teatru. Rekomendację na to stanowisko otrzymał Jakub Szydłowski - aktor musicalowy i dubbingowy, współpracujący między innymi z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, czy Teatrem Studio Buffo, przez kilkanaście lat związany na stałe z warszawską Romą. Reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów. W Teatrze Muzycznym w Łodzi wyreżyserował "Madagaskar. Musicalowa przygoda" oraz "Cyrano". - Całe swoje życie zawodowe związany jestem ze sceną muzyczną i jej przeróżnymi formami. Od środka to zawsze: pot, zakwasy, napięte terminy, częste kontuzje, łzy, nieustająca walka... i jeszcze więcej potu. Ale także wyjątkowe szczęście i radość tworzenia, odkrywanie i przekraczanie własnych granic - mówi Jakub Szydłowski. - Ogromne możliwości, jakie stoją przed teatrem, jego wyjątkowe osiągnięcia i kierunek, który został obrany pod kierownictwem Grażyny Posmykiewicz i Zbigniewa Maciasa, są powszechnie uznane i szeroko komentowane w kraju, a także poza nim. Zaproszenie mnie do współtworzenia Teatru Muzycznego w Łodzi odbieram jako prawdziwy zaszczyt i nie lada wyzwanie - podkreśla.

Tymczasem wiadomo już więcej o programie na nadchodzący sezon. Jego początek to przede wszystkim październikowy powrót głośnej "Miss Saigon" i "Madagaskaru". Publiczność może liczyć na utrzymanie w repertuarze lubianych przez nią koncertów - w tym sezonie aż dwóch. Pierwszy to sylwestrowa premiera "Magiczny Muzyczny", drugi - w styczniu - koncert muzyki filmowej "Muzyczna HollyŁódź". Ten sezon przyniesie też pożegnanie z "Les Misérables". W przyszłym roku nie zabraknie też wielkich premier. Najbliższą będzie "Tajemniczy ogród" - reżyserowana przez Jakuba Szydłowskiego polska prapremiera musicalu Lucy Simon na podstawie powieści Frances H. Burnett. Na równi z wielkimi tytułami swoje miejsce w repertuarze znajdą małe, autorskie spektakle, takie jak "Moniuszko inaczej" z doskonałymi aranżacjami Krzysztofa Brzezińskiego, który już w listopadzie.

Ponadto Teatr zapowiada kontynuację Festiwalu OFF-Północna i rozwijanie jego formuły. Kolejna, czwarta już, edycja wydarzenia ma się odbyć w dniach 18-26 kwietnia, a jej program poznamy na początku 2020 r. W kolejnej kadencji dyrektor Posmykiewicz zamierza kontynuować rozbudowę oferty edukacyjnej, między innymi o warsztaty dla najmłodszych dzieci, ale również wzmocnić rolę teatru jako miejsca integrującego mieszkańców tej części Łodzi.