powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Płock. Wystawy na 20-lecie twórczości malarskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza

W Płockiej Galerii Sztuki otwarto w piątek wystawę z okazji 20-lecia twórczości malarskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej oraz dzieł oratoryjnych, twórcy związanego z krakowską "Piwnicą pod Baranami".

Na wystawie noszącej tytuł "Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary" prezentowanych jest ponad 60 obrazów stworzonych przez Jana Kantego Pawluśkiewicza w unikatowej, autorskiej technice żel-artu. Z kolei wystawa zdjęć autorstwa Edwarda Grzegorza Funke "Jan Kanty Fotograficzny" to ponad 20 portretów artysty.

Na 20-lecie twórczości malarskiej Jan Kanty Pawluśkiewicz w Płockiej Galerii Sztuki przedstawił prace pochodzące z cykli: "Sensy Byty Mary", "Eteryczny Realizm", "Laikonyki" i "Dumne Kury Kruszą Mury", w tym najnowsze, jak "Comi Coma", "Ściana Trzech Słońc" czy "Laikonyk z Ptaszkiem Ponurym", pokazane tam premierowo.

"W sensie technologicznym żel-art jest używaniem do malowania żeli organicznych, hinduskich, natomiast w sensie estetycznym żel-art jest połączeniem współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką" - powiedział Pawluśkiewicz podczas piątkowego wernisażu. I dodał, zwracając się do publiczności tłumnie zgromadzonej w Płockiej Galerii Sztuki: "Niech to będzie uroczyste rozpoczęcie obchodów jubileuszu". Żartował przy tym, że zasmuca go fakt, iż nie ma ani kopistów, ani naśladowców oraz - nawiązując do jubileuszu - że nie dotarły dotąd żadne ministerialne listy gratulacyjne.

Pierwsza wystawa malarska Jana Kantego Pawluśkiewicza została przygotowana w styczniu 1999 r. specjalnie dla krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Na ekspozycji tej artysta zaprezentował wówczas wybór prac w stworzonej przez siebie autorskiej technice żel-artu, która w kolejnych latach stała się znakiem rozpoznawczym jego twórczości plastycznej.

Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzy swe prace na papierze, malując wielobarwnymi żelami, w tym na czarnym tuszowym podkładzie, czasem z dodatkiem akwareli i pastelu - na jedną pracę poświęca nawet kilka tygodni.

"Obrazy Pawluśkiewicza są magicznymi, a czasem całkiem realnymi opowieściami o przeżyciach i doznaniach, przekazują myśli i refleksje artysty o otaczającej go rzeczywistości czy przemijaniu, o barwach codzienności. Potrafią poruszać dusze widza, wzbudzając optymistyczny nastrój i sprawiając radość" - podkreśliła w anonsie wystawy Płocka Galeria Sztuki. W piątek artysta ofiarował jej jedną ze swych prac.

Ekspozycje na 20-lecie twórczości malarskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza, które przygotowano dzięki współpracy z Agencją Zegart, będą gościły w Płockiej Galerii Sztuki do 27 września.