powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Rozpoczął się 54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncertem, na którym zostały wykonane hymny Kościoła koptyjskiego, rozpoczął się w piątek we Wrocławiu 54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W ramach festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt koncertów we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska.

Organizowany przez Narodowe Forum Muzyki Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Tegoroczna 54. edycja imprezy przebiega pod hasłem "Południe".

Festiwal rozpoczął się w piątek koncertem w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu, podczas którego zostały wykonane hymny Kościoła koptyjskiego. Hymny wykonał oficjalny chór Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans, wskazał w piątek podczas konferencji prasowej, że w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się również koncert muzyki bizantyjskie oraz koncert zatytułowany "Śródziemnomorska mozaika". "W ramach tego koncertu podjęty zostanie temat zderzenia świata chrześcijańskiego ze światem muzułmańskim" - mówił Antonini. Wystąpi Marcel Peres z Ensemble Organum i artystami z Maroka. Zaprezentują oni śpiew mozarabski, funkcjonujący w Kościele katolickim na Półwyspie Iberyjskim w czasach Maurów.

Odbędzie się też koncert z typowo afrykańskim elementami, który został przygotowany specjalnie na wrocławski festiwal przez sycylijskiego wiolonczelistę Giovanniego Sollimę.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie też muzyki włoskiej. Antonini z Il Giardino Armonico i solistami zaprezentuje oratorium Antonia Vivaldiego "Juditha triumphans". Odbędą się również koncerty poświęcone twórczości neapolitańskich kompozytorów, w tym rodzinie Scarlattich.

W programie festiwalu znalazły się też wykonania dzieła takich kompozytorów jak Gustav Mahler. Koncert ten ma być hołdem dla dyrygenta Zubina Mehty, który za pulpitem dyrygenckim we Wrocławiu stanie na miesiąc przed planowanym przejściem na artystyczną emeryturę. W piątek przed Narodowym Forum Muzyki odsłonięto tablicę poświęconą temu artyście.

Antonini poinformował, że tegoroczny festiwal zakończy "jedna z największych oper XX wieku: >>Porgy and Bess<< George'a Gershwina". "To dzieło wzbudzające kontrowersje, ale z pewnością wciąż bardzo ważne, łączące klasyczną formę z jazzem, spirituals i folklorem. Ta pierwsza opera afroamerykańska podejmuje temat kluczowego w kształtowaniu się dzisiejszego oblicza Ameryki Północnej wpływu Południa - kontynentu afrykańskiego" - mówił.

54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zakończy się 15 września.