powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wystawa "Baśniowe ilustracje Janusza Grabiańskiego" w Teatrze Lalka

7 września o godz. 16.30 w Teatrze Lalka odbędzie się wernisaż wystawy "Baśniowe ilustracje Janusza Grabiańskiego".

Wystawa przygotowana w 90. rocznicę urodzin Janusza Grabiańskiego prezentuje ilustracje do znanych bajek i baśni, takich jak: "Śpiąca królewna", "Czerwony Kapturek", "Kot w butach", "Królewna Śnieżka", "Brzydkie kaczątko", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Cudowna podróż" i wiele innych.

Ekspozycja towarzyszy premierze spektaklu "Śpiąca królewna" Hanny Januszewskiej na podstawie baśni Charlesa Perrault, w reżyserii Piotra Kurzawy, z muzyką Jerzego Wasowskiego.

Janusz Grabiański (ur. 24.07.1929 w Szamotułach, zm. 20.10.1976 w Warszawie) - grafik, ilustrator i projektant, współtwórca Polskiej Szkoły Ilustracji. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracował z najważniejszymi polskimi wydawnictwami, zaprojektował okładki i ilustracje do kilkuset książek, m.in. "Elementarza" Mariana Falskiego i "Rogasia z Doliny Roztoki" Marii Kownackiej. Zdobył uznanie za granicą, ilustrowane przez niego książki ukazały się w ponad 20 krajach całego świata. Projektował także plakaty, kalendarze, karty i znaczki pocztowe. Tworzył materiały promocyjne dla PLL "LOT". Miał liczne wystawy w Polsce i za granicą. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej sobie cenił Order Uśmiechu przyznany przez dzieci w 1973 roku.

Wernisaż wystawy: sobota, 7 września, godz. 16.30

Teatr Lalka (foyer), PKiN, pl. Defilad 1.

(Uwaga - na premierę spektaklu "Śpiąca królewna" obowiązują osobne zaproszenia i bilety).

Czas trwania wystawy: wrzesień - grudzień 2019

Wstęp wolny.

W spotkaniu weźmie udział Joanna Grabiańska - żona artysty, na co dzień mieszkająca w Wiedniu.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Partnerzy wystawy: Teatr Lalka, Wydawnictwo Iskry, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek