Kraków. To będą hity nadchodzącego tygodnia

Kulturalny Kraków po wakacyjnej przerwie powoli budzi się do życia. Ale na teatralne premiery, wernisaże czy zaskakujące, muzyczne projekty musimy jeszcze poczekać. No chyba że wybierzemy się plenerowy spektakl Opery Krakowskiej albo na kolejną odsłonę prezentacji wszystkich utworów Haydna.

«Straszny dwór

Artyści Opery Krakowskiej polubili malowniczą Lanckoronę do tego stopnia, że po raz kolejny pokażą na tamtejszym rynku swój plenerowy spektakl Tym razem będzie to "Straszny dwór". Dźwięki opery Stanisława Moniuszki będą rozchodzić się po pobliskich pagórkach, a widzowie, którzy tam przyjadą, będą mogli posłuchać "Poloneza miecznika", arii Skołuby czy jednej z najwspanialszych dramatycznych arii w dziejach polskiej opery "Cisza dokoła, noc jasna, czyste niebo..".

Symfonie Josepha Haydna

W najbliższy czwartek w kościele św. Katarzyny Capella Cracoviensis wykona 37,38 i 39 symfonię Haydna. Za klawesynem zasiądzie Jonathan Cohen, który też będzie dyrygował grającą na starych instrumentach orkiestrą. - Podejmujemy się wykonania wszystkich 108 symfonii Haydna z naturalnej skłonności do sztuki i w proteście przeciwko krzykliwej wulgarności naszej epoki. Chcemy intensywnie praktykować sztukę, regularnie powracać do fundamentalnego repertuaru, istotnych dzieł, które stworzyły naszą kulturę. Chcemy celebrować rytuał codziennego wyznawania sztuki - piszą artyści zapowiadając cykl koncertów.

Są też ciekawi, w jakim stopniu to przedsięwzięcie ich zmieni, jak duży będzie miało wpływ na ich otoczenie artystyczne i społeczne. - Być może będzie to podróż w czasie, ale z konieczności przez każdego inaczej rozumiana. Jednak najbardziej uniwersalne i najbardziej użyteczne jest potraktowanie tego projektu jako pretekstu do przypomnienia sobie kontekstów: epoki, dzieł sztuki, idei. Haydn to czasy wielkich zmian społecznych, ale przede wszystkim tak ważna dla nas, wyzn awców humanizmu, epoka triumfu idei oświeceniowych. Stajemy nabarkach geniuszu tej epoki, by widzieć więcej i dalej. Niech wykonanie wszystkich symfonii Haydna będzie swego rodzaju deklaracją przywiązania do uniwersalnych, postępowych wartości i hymnem na cześć otwartych umysłów -oświadczają artyści.

Flute Inf inity Project

Dziś możemy wybrać się do Teatru im. J. Słowackiego, by posłuchać projektu muzycznego "Flute Infinity", promującego album Natalii Jarząbek (flet) i Emmy Wils (fortepian). Idea płyty narodziła się w związku z rezultatami pracy Natalii Jarząbek podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Artystka potrafi zastosować technikę oddechu permanentnego prawie niesłyszalnie i niezauważalnie. Nazwa projektu symbolizuje zarówno niekończące się możliwości utrzymywania dźwięku, jak również nieograniczone walory fletu jako instrumentu muzycznego. Repertuar zawarty na płycie jest bardzo zróżnicowany: zawiera utwory na flet, a także dokonane przez Natalię Jarząbek transkrypcje utworów przeznaczonych w oryginale na fortepian, skrzypce, lub na oba te instrumenty.

Quiz filmowy

Już 15 września kończy się w Muzeum Narodowym wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie. Ostatnie dni jej trwania dają szansę na poszerzenie wiedzy o wybitnym reżyserze. Dlatego dziś w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się quiz filmowy "Biegiem na... WAJDĘ". Kto wręczył Andrzejowi Wajdzie Oscara za całokształt twórczości? Kogo Daniel

Olbrychski zagrał w "Panu Tadeuszu"? Jaka znana polska poetka i autorka tekstów zainspirowała reżysera do stworzenia postaci Agnieszki w "Człowieku z marmuru"? Podobnych pytań możemy spodziewać się podczas muzealnej zabawy, która rozpocznie się o godz. 18.

Weekend poprzedzający finisaż wystawy będzie okazją do zobaczenia wybranych filmów Andrzeja Wajdy na wielkim ekranie w plenerowym lanie ulokowanym na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Nocne maratony rozpoczną się o godzinie 20.00, a zakończą około 2.00 w nocy. Dziś zainauguruje je projekcja "Wszystko na sprzedaż". Zaraz po niej widzowie zobaczą "Polowanie na muchy". O północy rozpocznie się seans "Człowieka z żelaza".

W sobotę, 7 września, widzowie będą mogli zobaczyć najpierw "Dantona", a o godz. 22.30 "Korczaka". Nocny maraton zakończy "Kronika wypadków miłosnych". Ostatnie dni trwania ekspozycji to także szansa na obejrzenie wystawy z przewodnikiem. W sobotę, 7 września, spotkania odbędą się o godzinie 12:00 i 14:00, a w niedzielę, 8 września o 10:30 i 14:00. W kolejną sobotę, 14 września, wystawę z przewodnikiem będzie można zobaczyć o 12:00,14:00 i 16:00, a w niedzielę, 15 września, o 10:30 i 14:00.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego